Redakcja Polska

"Na Ukrainie dochodzi do wielkich zbrodni". Biden chce ukarania sprawców

07.04.2022 08:22
- To, do czego dochodzi na Ukrainie to wielkie zbrodnie wojenne, a odpowiedzialne narody muszą ukarać sprawców - powiedział prezydent USA Joe Biden. W przemówieniu poruszył też temat nakładanych na Rosję sankcji. 
Audio
  • Joe Biden: odpowiedzialni za zbrodnie na Ukrainie muszą ponieść konsekwencje. Korespondencja Marka Wałkuskiego (IAR)
To, do czego dochodzi na Ukrainie to wielkie zbrodnie wojenne - powiedział Joe Biden
To, do czego dochodzi na Ukrainie to wielkie zbrodnie wojenne - powiedział Joe BidenEPA/SHAWN THEW

- Widzieliście obrazy z Buczy, tuż pod Kijowem (...) cywilów zabitych z zimną krwią i wrzuconych do masowych grobów, znaki brutalności i nieludzkości pozostawione na widoku całego świata, bez wstydu - powiedział Joe Biden w przemówieniu do przedstawicieli związków zawodowych.

Posłuchaj
00:53 walk.mp3 Joe Biden: odpowiedzialni za zbrodnie na Ukrainie muszą ponieść konsekwencje. Korespondencja Marka Wałkuskiego (IAR)

- To, do czego dochodzi na Ukrainie to wielkie zbrodnie wojenne. Odpowiedzialne narody muszą się zjednoczyć i doprowadzić do ukarania sprawców - dodał.

Zakaz nowych inwestycji

Komentując wprowadzone w środę przez USA i sojuszników sankcje przeciwko m.in. największemu rosyjskiemu bankowi, Sbierbankowi oraz wprowadzenie zakazu nowych inwestycji, Biden stwierdził, że dotychczasowe restrykcje "wymazały 15 lat wzrostu gospodarczego" Rosji i "stłamszą możliwości rozwoju rosyjskiej gospodarki na długie lata".

Stwierdził, że zakaz prowadzenia nowych inwestycji w Rosji ma na celu uniemożliwienie powrotu ponad 600 zagranicznych firm, które wycofały się z Rosji i skłonić do wyjścia te, które jeszcze tego nie zrobiły. Zapowiedział też, że od zachodnich finansów w pełni odcięte zostaną rosyjskie przedsiębiorstwa państwowe, będące ważnymi źródłami dochodów dla Rosji.

Broń dla Ukrainy

Odnosząc się do pomocy wojskowej udzielanej Ukrainie, Biden zasugerował, że do toczącego z Rosją wojnę kraju napływa więcej sprzętu, niż to jest publicznie podawane do wiadomości.

- Nie będziemy mogli ogłaszać każdej sztuki pomocy wojskowej, którą dajemy, którą nasi partnerzy i sojusznicy dostarczają za naszym pośrednictwem, ale zaawansowana broń i amunicja napływa każdego dnia - powiedział Biden.

Zatrzymana ofensywa

Dodał, że USA nieustannie zwiększają pomoc wojskową, zaznaczył przy tym, że we wtorek podpisał zgodę na wysłanie kolejnej partii pocisków przeciwpancernych Javelin wartych 100 mln dolarów.

Prezydent USA zasugerował, że zachodnia broń i szkolenie ukraińskich żołnierzy przyczyniły się do powstrzymania rosyjskiej ofensywy. Przyznał jednocześnie, że wojna na Ukrainie może trwać "jeszcze przez długi czas", ale zapewnił, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Ukrainę w jej walce o wolność.

 

PAP/IAR/dad

Polacy na Wileńszczyźnie zebrali ponad 12 tysięcy euro na rzecz Ukrainy

06.04.2022 13:43
Polacy z Litwy zebrali ponad 12 tysięcy euro w ramach akcji humanitarnej "Wileńszczyzna-Ukrainie". W marcu w tym celu były organizowane specjalne koncerty i przedstawienia teatralne.

Stanisław Żaryn: wojna przeciwko Ukrainie nie idzie po myśli Kremla

06.04.2022 14:44
Rosyjska wojna przeciwko Ukrainie nie idzie po myśli Kremla - ocenił w środę na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Rosja zaciera ślady zbrodni ludobójstwa. Pracują mobilne krematoria w Mariupolu

06.04.2022 18:03
Rosjanie prawdopodobnie próbują zacierać ślady zbrodni wojennych na Ukrainie. W oblężonym Mariupolu zaczęły działać mobilne krematoria. Strona ukraińska twierdzi, że Rosjanie chcą w ten sposób usunąć zwłoki zabitych cywilów.