Redakcja Polska

Polacy na Wileńszczyźnie zebrali ponad 12 tysięcy euro na rzecz Ukrainy

06.04.2022 13:43
Polacy z Litwy zebrali ponad 12 tysięcy euro w ramach akcji humanitarnej "Wileńszczyzna-Ukrainie". W marcu w tym celu były organizowane specjalne koncerty i przedstawienia teatralne.
Audio
  • Polacy na Wileńszczyźnie zebrali ponad 12 tysięcy euro na rzecz Ukrainy. Materiał Kamila Zalewskiego
Uczniowie Gimnazjum Inżynieryjnego im. Joachima Lelewela w Wilnie angażują się w wolontariat w centrum, prowadzą również zbiórkę w ramach akcji Wileńszczyzna-Ukrainie
Uczniowie Gimnazjum Inżynieryjnego im. Joachima Lelewela w Wilnie angażują się w wolontariat w centrum, prowadzą również zbiórkę w ramach akcji „Wileńszczyzna-Ukrainie”Fot. Marian Paluszkiewicz. Źródło: kurierwilenski.lt

Jak mówi Polskiemu Radiu jeden z inicjatorów akcji "Wileńszczyzna-Ukrainie" Władysław Wojnicz z Domu Kultury Polskiej w Wilnie, znaczna część zebranej kwoty została przeznaczona na zakup medykamentów, które trafiły na Ukrainę. - Za te pieniądze kupiliśmy wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Medycznym na Litwie artykuły medyczne, czyli leki i bandaże - wyjaśnia. Całość kupiono w Polsce. - Wszystko po to, aby skrócić czas od zakupu do dostarczenia tych produktów dla potrzebujących na Ukrainie - dodał Władysław Wojnicz. Do Ukraińców trafiły wojskowe opatrunki hemostatyczne, których zastosowanie minimalizuje utratę krwi.


Posłuchaj
00:54 11671710_1.mp3 Polacy na Wileńszczyźnie zebrali ponad 12 tysięcy euro na rzecz Ukrainy. Materiał Kamila Zalewskiego

 

W ramach akcji "Wileńszczyzna-Ukrainie" są też prowadzone inne działania, takie jak zbiórka żywności i ubrań. Władysław Wojnicz dodał, że tego typu działania na pewno będą prowadzone bardzo długo, ponieważ "kraj, który został zaorany rakietami rosyjskimi będzie wymagał różnorodnej pomocy". Jak dodał, Dom Kultury Polskiej w Wilnie udostępnił pomieszczenia dla wolontariuszy oraz miejsce na składowanie odzieży.

Akcja humanitarna "Wileńszczyzna-Ukrainie" jest inicjatywą polskich organizacji społecznych na Litwie. Została zainaugurowana mszą świętą w Katedrze Wileńskiej 4 marca, czyli w dniu świętego Kazimierza, patrona Litwy.


IAR/dad

Jarosław Kaczyński o katastrofie smoleńskiej: decyzja zapadła na Kremlu

06.04.2022 10:00
Wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że nie ma wątpliwości, że w kwietniu 2010 roku w Smoleńsku doszło do zamachu. - Są na to dowody, na pewno ad rem. Ad personam to inna sprawa, ta decyzja musiała zapaść na szczycie Kremla, ale trudno tutaj zdobyć procesowe dowody - stwierdził.

Angela Merkel zaproszona do Buczy. Zamiast na Ukrainę, pojechała do Florencji

06.04.2022 10:49
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił byłą kanclerz Niemiec Angelę Merkel, aby na własne oczy zobaczyła okrucieństwa w Buczy. Ale Merkel podróżuje obecnie w zupełnie innym kierunku. Teraz cieszy się wiosennym słońcem we Florencji - od soboty przebywa prywatnie w Toskanii - pisze w środę dziennik "Bild".

Rabowali dla ojczyzny. Rosjanie handlują łupami wojennymi i wysyłają je do kraju

06.04.2022 11:50
Rosyjscy żołnierze zorganizowali na Białorusi bazary, na których handlują przedmiotami zrabowanymi Ukraińcom. Łupy wojenne wysyłają też do domu.

W warszawskiej galerii Kordegarda otwarto wystawę prac ukraińskich artystów

06.04.2022 13:08
„Mapy” to wystawa międzypokoleniowa, łącząca różne osobowości twórcze i różne techniki artystyczne. Zorganizowało ją Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Narodowym Centrum Kultury.