Redakcja Polska

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego: nigdy przedtem nie byliśmy tak zjednoczeni, Putin się przeliczył

06.05.2022 18:30
Roberta Metsola, podczas florenckiej konferencji o stanie Unii Europejskiej, powiedziała, że Wspólnota nigdy nie była tak silna i zjednoczona jak obecnie.
Audio
  • Przewodnicząca PE: nigdy przedtem nie byliśmy tak zjednoczeni, Putin się przeliczył [posłuchaj]
- Mamy kraje, które są w 100 proc. zależne od rosyjskiego gazu, a to oznacza, że musimy się upewnić, że jak najszybciej zaczniemy uniezależniać te kraje - powiedziała szefowa PE Roberta Metsola
- Mamy kraje, które są w 100 proc. zależne od rosyjskiego gazu, a to oznacza, że musimy się upewnić, że jak najszybciej zaczniemy uniezależniać te kraje - powiedziała szefowa PE Roberta MetsolaFoto: PAP/EPA/RONALD WITTEK

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego podkreśliła, że wbrew oczekiwaniom prezydenta Putina nigdy przedtem Unia Europejska nie była tak zdeterminowana, by wspólnie stawić czoła wojnie i kryzysowi energetycznemu. Powiedziała, że 24 lutego - od czasu, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę - świat się zmienił i żyjemy w zupełnie innej rzeczywistości. 

Zaznaczyła, że obecnie ciężar utrzymania globalnego porządku demokratycznego spoczywa na barkach Europy i udźwignięcie go jest koniecznością bez względu na koszty. Jak powiedziała, "musimy zrozumieć, że dziś Europa znajduje się na ulicach Buczy, w tunelach Mariupolu, w fabrykach Irpienia i na Wyspie Węży". Wskazała, że należy jak najszybciej całkowicie wstrzymać import gazu i ropy z Rosji.

IAR/ks

Andrzej Duda w litewskiej telewizji: w przypadku jakiegokolwiek ataku wszyscy stanęlibyśmy do walki

06.05.2022 07:39
Prezydent powiedział, że Ukraińcy pokazali całemu światu, że są gotowi oddać życie za swoje państwo. Andrzej Duda został zapytany też o groźby ze strony Rosji wobec Polski i krajów bałtyckich.

Polska i Litwa pełnią wiodącą rolę w przygotowaniu tego co czeka świat po wojnie na Ukrainie

06.05.2022 15:30
"Odpowiedzialność za zbrodnie popełnione na Ukrainie: jakie są opcje wymiaru sprawiedliwości?" to tytuł konferencji, która odbyła się w Wilnie.

MSZ podsumowuje polskie działania dyplomatyczne w związku z agresją na Ukrainę

06.05.2022 15:38
Kampania billboardowa finansowana przez Polskę pod hasłem "Stop Russia now!" dotarła do Aten - informuje wiceszef dyplomacji Paweł Jabłoński