Redakcja Polska

Szef MSZ Zbigniew Rau udaje się z wizytą do Iranu

07.05.2022 08:31
Tematy rozmów z władzami w Teheranie to agresja Rosji na Ukrainę oraz współpraca dwustronna, w tym gospodarcza i kulturalna. Minister Zbigniew Rau odda również hołd Polakom spoczywającym na irańskiej ziemi.
Audio
  • Szef MSZ Zbigniew Rau udaje się z wizytą do Iranu
Zbigniew Rau
Zbigniew RauTymon Markowski/MSZ

W Teheranie minister Zbigniew Rau zostanie przyjęty przez prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego, odbędzie także konsultacje polityczne z irańskim ministrem spraw zagranicznych i szefem parlamentu. Jak powiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina, w trakcie rozmów zostanie omówiona kwestia agresji Rosji na Ukrainę. Agresji, której Iran nie potępia.

"Podejmiemy na pewno kwestie związane ze współpracą dwustronną i wszystkimi jej pozytywami i negatywami. A także stosunku do kryzysu architektury bezpieczeństwa i agresji Rosji na Ukrainę" - podkreślił rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Szefowie dyplomacji Polski i Iranu podpiszą również umowę współpracy w dziedzinie kultury, edukacji, nauki, sportu, młodzieży i środków masowego przekazu. W kontekście gospodarczym Łukasz Jasina zaznaczył, że Polska i Iran "mają wzajemnie wiele interesów do zrobienia".

Drugi element wizyty ministra Raua to upamiętnienie 120 tysięcy polskich obywateli, którzy 80 lat temu znaleźli się w Iranie. Ten kraj stał się podczas II wojny światowej schronieniem rodaków, którzy, w ramach ewakuacji Armii Polskiej pod dowództwem gen. Władysława Andersa ze Związku Sowieckiego, wydostali się z zesłania.

Minister Zbigniew Rau odda im hołd podczas wizyty na cmentarzach w Teheranie i w Isfahanie. W tym drugim mieście szef MSZ weźmie udział w otwarciu wystawy IPN "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności".

"Wbrew pozorom, bardzo ważna jest symbolika, zwłaszcza kiedy Polska zmaga się z wielkim kryzysem uchodźczym i w momencie, kiedy był też kryzys hybrydowy w relacjach z Białorusią związany z wykorzystaniem pochodzących z tamtego rejonu osób" - powiedział rzecznik polskiego MSZ.

IAR/PP

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński z wizytą w USA

02.05.2022 11:50
W stolicy USA wicepremier odwiedzi Muzeum Komunizmu oraz Muzeum Holocaustu. Weźmie też udział w waszyngtońskich i nowojorskich obchodach Święta Konstytucji 3 maja. Odwiedzi też wyższą uczelnię w Syracuse oraz odbędzie spotkania z przedstawicielami ONZ.

Była ambasador USA: Polska powinna otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla za pomoc ukraińskim uchodźcom

05.05.2022 13:15
Polska powinna otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla za pomoc ukraińskim uchodźcom - powiedziała była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher w odpowiedzi na pytanie polonijnego Radia Rampa o to, jak odbiera polskie zaangażowanie w pomoc Ukraińcom uciekającym z kraju przed rosyjskimi wojskami.

Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy uroczyście otworzyli nowy polsko-litewski gazociąg

05.05.2022 13:43
To bardzo ważna inwestycja mająca wymiar nie tylko gospodarczy, lecz też polityczny - podkreślili w swoich wystąpieniach. Nowym połączeniem będzie można tłoczyć surowiec w dwie strony.