Redakcja Polska

Finlandia: prezydent i premier chcą szybkiego wniosku o członkostwo w NATO

12.05.2022 11:13
We wspólnym oświadczeniu prezydent Finlandii Sauli Niinisto i premier tego kraju Sanna Marin powiedzieli, że Finlandia powinna jak najszybciej złożyć wniosek o przyjęcie do NATO. Dążenie tego kraju do członkostwa w Sojuszu to skutek agresywnej polityki Rosji i inwazji na Ukrainę.
Fińskie media: ogrodzenie na krytycznych odcinkach granicy z Rosją zostanie wzmocnione
Fińskie media: ogrodzenie na krytycznych odcinkach granicy z Rosją zostanie wzmocnioneshutterstock.com/underworld

"Finlandia musi bez zwłoki złożyć wniosek o członkostwo w NATO. Mamy nadzieję, że kroki w tej kwestii zostaną podjęte w ciągu najbliższych dni" - czytamy we wspólnym oświadczeniu fińskich przywódców.

Wniosek Finlandii o wstąpienie do NATO może skłonić również neutralną Szwecję do podobnego kroku. W najbliższą niedzielę rządzący w Szwecji socjaldemokraci mają podjąć ostateczną decyzję, czy kraj ten będzie się ubiegał o członkostwo w NATO.

Do tej pory Finlandia zachowywała neutralność i odmawiała wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego chcąc utrzymać dobre stosunki z Rosją.

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę w Finlandii nastąpił znaczący zwrot polityczny, a opinia publiczna zdecydowanie popiera członkostwo w NATO. Za taką decyzją opowiada się 76 procent Finów, a zaledwie 12 procent jest przeciwnych. Przed wojną na Ukrainie poparcie dla wstąpienia do Sojuszu wyrażała jedynie jedna czwarta obywateli Finlandii.

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział wcześniej, że możliwe jest uruchomienie szybkiej ścieżki przyjęcia Finlandii i Szwecji do Sojuszu.


IAR/ho

Zobacz więcej na temat: NATO Finlandia Rosja agresja

40 miliardów dolarów na pomoc Ukrainie. Kongres przebił wniosek Joe Bidena

11.05.2022 11:38
Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu zatwierdziła pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości blisko 40 mld dolarów. To o 7 mld więcej, niż wnioskował Biały Dom. Teraz wydatki musi zatwierdzić Senat, który zajmie się ustawą w najbliższych dniach.

"Wyzwolimy naszą ziemię". Prezydent Ukrainy stanowczo o planach włączenia obwodu chersońskiego do Rosji

12.05.2022 09:16
- Wyzwolimy naszą ziemię i naszych ludzi - podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odnosząc się do pojawiających się głosów, że okupowany obwód chersoński ma zostać przyłączony do Rosji.

Ukraina. Rosyjski śmigłowiec zestrzelony przy pomocy polskiej broni "Piorun"

12.05.2022 09:44
Siły ukraińskie zestrzeliły rosyjski śmigłowiec Ka-52 w okolicy miejscowości Izium w obwodzie charkowskim. Dokonali tego przy pomocy polskiej broni. Wartość śmigłowca oscyluje w okolicach 16 mln dolarów.