Redakcja Polska

Na szczycie NATO Polska zwróci się o więcej żołnierzy na granicach z Rosją

15.05.2022 15:58
Polska zwróci się do NATO o zwiększenie liczebności żołnierzy na granicach z Rosja, ale też o rozmieszczenie ich w stałych bazach - zapowiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla „El Mundo”.
Audio
  • Szef NATO - złożenie przez Finlandię i Szwecję wniosków o członkostwo w NATO będzie historyczną chwilą [posłuchaj]
Wiceminister MSZ Marcin Przydacz
Wiceminister MSZ Marcin PrzydaczTymon Markowski/MSZ

Jak podał hiszpański dziennik, wiceszef polskiej dyplomacji bierze udział w przygotowywaniach szczytu NATO, który odbędzie się w czerwcu w Madrycie.

„Według mojej opinii (prezydent Rosji) Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym” - oświadczył Marcin Przydacz. „Nie można wykluczyć żadnego scenariusza, także takiego, że Putin włączy Polskę do swoich planów ekspansjonistycznych” - podkreślił.

Wiceszef MSZ przypomniał, że Rosja usiłuje zakłócić przekazywanie przez Zachód broni dla walczącej Ukrainy, bombardując drogi i linie kolejowe po stronie ukraińskiej, a nawet próbując akcji sabotażowych. „Gdyby jednak zaatakowała po stronie Polski, byłby to casus belli, chociaż na razie do tego nie doszło. Zatrzymaliśmy jednak kilka osób szpiegujących na granicy" - powiedział. 


Marcin Przydacz zauważył, że „rosyjska koncepcja bezpieczeństwa obejmuje terytoria od Lizbony po Władywostok, co jest zagrożeniem dla Europy”. „To nie tylko Kijow” - powiedział.

Podkreślił, że Polska ma siły NATO na swoich granicach. „Na szczycie NATO w 2016 r. zdecydowaliśmy, aby inne kraje (Sojuszu - PAP), bardziej oddalone od granic z Rosją, włączyły się w ochronę, jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy. Dziś mamy rozmieszczonych 10 tys. amerykańskich żołnierzy, wyspecjalizowanych m.in. w odpowiadaniu na masowy napływ uchodźców. Pomagają nam w strzeżeniu granic i w zarządzaniu masowymi ruchami ludności uciekającej przed konfliktem” - zaznaczył.

Przydacz poinformował, że podczas czerwcowego szczytu NATO Polska zwróci się nie tylko o zwiększenie liczby żołnierzy na granicach z Rosją, ale także o rozmieszczenie ich w stałych bazach. „Rosja jest wielkim zagrożeniem dla Europy i NATO musi mieć tego świadomość, abyśmy bronili się nawzajem przed tą agresywną postawą” - powiedział. 

Na szczyt NATO w Madrycie w dniach 28-30 czerwca przyjechać ma 30 szefów państw i rządów Sojuszu, a także przedstawiciele Szwecji, Finlandii, Gruzji, Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Japonii, Rady Europy i Komisji Europejskiej. Obecnych będzie 37 delegacji ministrów spraw zagranicznych i obrony.

PAP/ks

Rząd Finlandii ogłosił, że zdecydował się ubiegać o członkostwo kraju w NATO

15.05.2022 13:01
Rząd Finlandii rozpoczął oficjalną procedurę złożenia wniosku o członkostwo kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim. Rząd skierował wniosek w tej sprawie do parlamentu.

W Reykjaviku uczczono polskich marynarzy statku SS "Wigry"

15.05.2022 17:47
Na Cmentarzu w Reykjaviku uczczono polskich marynarzy statku SS "Wigry", który zatonął u wybrzeży Islandii 15 stycznia 1942 roku.

Rządzący Szwecją socjaldemokraci są za wstąpieniem kraju do NATO

15.05.2022 17:52
Otwiera to drogę do złożenia szwedzkiego wniosku o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim