Redakcja Polska

Prezydent Wołodymyr Zełenski w parlamencie Łotwy

27.05.2022 09:15
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu przed parlamentem Łotwy podkreślił, że na Ukrainie rozstrzyga się los wszystkich Europejczyków.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: niektórzy dawali nam trzy dni, a my wytrzymaliśmy już trzy miesiące
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: niektórzy dawali nam trzy dni, a my wytrzymaliśmy już trzy miesiącePRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT/PAP/EPA

Wołodymyr Zełenski zauważył, że na wojnie jaką rozpoczęła Rosja siły zbrojne rozstrzygają jaka zasada zdominuję Europę w nadchodzących dekadach. Albo będzie to sprawiedliwość dla każdego narodu, albo Rosja uczyni najważniejszymi zasadami słowa "okupacja", "deportacje" i "represje" - mówił.

Prezydent Ukrainy dodał, że próby zignorowania przez niektóre państwa zasady "sprawiedliwości dla wszystkich narodów" będą miały druzgocące konsekwencje. "W przeszłości, a nawet w bardzo niedawnej przeszłości, ten brak szacunku dla niektórych narodów prowadził do strasznych i podstępnych paktów, które pozbawiały państwowości, niszczyły granice i zaostrzały apetyt na wojnę. Zginęły z tego powodu miliony ludzi. Życie całych pokoleń zostało zatrute" - powiedział ukraiński prezydent.

Wołodymyr Zełenski zaapelował o jedność narodów europejskich. Jeśli ona zadziała - mówił - to Rosja nie będzie miała szans na podbój Ukrainy ani żadnego innego państwa europejskiego.

"Kiedy mówi się Ukrainie, że nie powinniśmy dostać broni, której potrzebujemy, aby wygrać, to właśnie mamy na myśli - że nasi ludzie są mniej ważni niż inne narody, którym taka broń została już dostarczona lub którzy mogą z niej korzystać. Kiedy mówi się nam, że musimy oddać część naszej ziemi, ponieważ ma to być "konieczny kompromis", oznacza to, że nasi ludzie są uważani za mniej godnych uwzględniania ich interesów" - mówił.

Prezydent w zdalnym wystąpieniu podziękował narodowi łotewskiemu za pomoc w walce z rosyjskim agresorem i zaznaczył, że Łotwa postrzega ukraińską wojnę o wolność jako własną.

IAR/ho


Szefowa brytyjskiej dyplomacji: Rosji nie da się ugłaskać. Trzeba jej odpowiedzieć siłą

26.05.2022 12:25
Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss ostrzega przed polityką "ugłaskiwania" Rosji. - Agresji Rosji nie da się złagodzić. Trzeba jej odpowiedzieć siłą. Nie możemy pozwolić, aby na Ukrainie rozwinął się coraz bardziej bolesny konflikt - powiedziała Truss, cytowana przez ukraińską agencję prasową Ukrinform, która powołuje się na brytyjskie MSZ.

Ambasador Ukrainy do Polaków: wasza solidarność z Ukrainą to wzór dla innych państw

26.05.2022 14:01
- Polska kojarzona jest na świecie z NSZZ "Solidarność", ale dziś również z solidarnością wobec Ukrainy. Tak jak Solidarność była końcem komunizmu, tak solidarność ukraińsko-polska może być końcem reżimu Putina - powiedział na zjeździe Solidarności ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca.

Mariusz Błaszczak zapowiada zakup rakiet HIMARS dla polskiego wojska

26.05.2022 15:22
- W ramach systemu Narew jeszcze w tym roku na wyposażenie Wojska Polskiego trafią pierwsze rakiety, które będą komplementarne z Patriotami. Przygotowujemy kolejne zapytania ofertowe. Jednym z pierwszych będzie następne zapytanie dotyczące rakiet Himars - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.