Redakcja Polska

Były prezydent Petro Poroszenko niewypuszczony z Ukrainy

28.05.2022 16:53
Były prezydent i lider największej opozycyjnej partii chciał wjechać do Polski, a następnie udać się do Wilna na Zgromadzenie Parlamentarne NATO.
Audio
  • Ukraina: były prezydent Petro Poroszenko niewypuszczony z Ukrainy [posłuchaj]
Byłego prezydenta Ukrainy Petro Poroszenko nie wypuszczono za granicę
Byłego prezydenta Ukrainy Petro Poroszenko nie wypuszczono za granicępresident.gov.ua

Petro Poroszenko miał usłyszeć od ukraińskich pograniczników, że nie może być wypuszczony z kraju, bo nie przedstawił odpowiednich dokumentów. Tak poinformowali towarzyszący mu parlamentarzyści z partii Europejska Solidarność. Tymczasem były prezydent, jako deputowany do Rady Najwyższej, nie jest objęty zakazem wyjazdu z kraju w związku z działaniami wojennymi na Ukrainie. Petro Poroszenko przedstawić też miał zezwolenie na wyjazd wydane przez przewodniczącego ukraińskiego parlamentu. 

Według współpracowników Petra Poroszenki uniemożliwienie wyjazdu na Zgromadzenie Parlamentarne NATO było motywowane politycznie i wynikało z dyspozycji wydanych pogranicznikom przez biuro prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Administracja prezydenta Zełenskiego nie odniosła się na razie do sprawy. 

Na Ukrainie znane są mocne polityczne animozje między obecnym i byłym prezydentem Ukrainy. Przed wojną Petro Poroszenko wielokrotnie oskarżał Wołodymyra Zełenskiego o wykorzystywanie aparatu państwowego do walki politycznej.

IAR/ks

Szef ukraińskiej dyplomacji Dymytro Kułeba o rozmowie z Antonym Blinkenem

28.05.2022 08:56
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dymytro Kułeba rozmawiał z Sekretarzem Stanu USA Antonym Blinkenem o wsparciu militarnym dla Ukrainy.

W Warszawie przejdzie demonstracja wdzięczności dla Polaków. W Przemyślu rusza natomiast Polskie Radio dla Ukrainy

28.05.2022 12:00
"Przyjaciele poznają się na wojnie. Polacy to nasi prawdziwi przyjaciele, którzy codziennie wspólnie z nami walczą!" - napisał w mediach społecznościowych ambasador Andrij Deszczyca.

Mychajło Podolak: umowy z Rosją nie są warte złamanego grosza

28.05.2022 11:56
Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ostrzegł w sobotę, że porozumienia z Federacją Rosyjską "nie są warte złamanego grosza" i że rozpętując wojnę z Ukrainą Rosja pokazała, że jest zagrożeniem dla światowego bezpieczeństwa.