Redakcja Polska

Georgette Mosbacher o dyskusji na temat praworządności: nie wierzcie w kłamstwa o Polsce

20.06.2022 12:29
Dyskusja, która toczy się w Unii Europejskiej odnośnie Polski i praworządności, jest niesprawiedliwa - stwierdziła w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" Georgette Mosbacher. - To są absurdy i szkoda, że Unia daje wiarę tym kłamstwom - dodała  była ambasador USA w Polsce.
- Dyskusja, która toczy się w Unii Europejskiej odnośnie Polski i praworządności, jest niesprawiedliwa - powiedziała Georgette Mosbacher
- Dyskusja, która toczy się w Unii Europejskiej odnośnie Polski i praworządności, jest niesprawiedliwa - powiedziała Georgette MosbacherPAP / Marcin Obara

Mosbacher podkreśliła, że Polska jest dziś niekwestionowanym liderem, jeżeli chodzi o niesienie wsparcia Ukrainie. "Właściwie wszystko, co robimy my, sojusznicy, dzieje się we współpracy z Warszawą. Polska jest naszą bramą wejściową do pomocy Ukrainie. Polsce należą się podziękowania za to, co robi i jak inspiruje innych" - powiedziała.

Jak oceniła, dyskusja, która toczy się w Unii Europejskiej odnośnie Polski i praworządności, jest "zwyczajnie niesprawiedliwa". "Ciągle słyszymy, że Polska ma problem z praworządnością, reformą sądownictwa, a nawet – jeśli chodzi o demokrację – cofa się do zamierzchłych czasów. To są absurdy i szkoda, że Unia daje powszechnie wiarę tym kłamstwom. Wszystkie wybory, który odbyły się w Polsce, były uczciwe i wolne. Nikt nie podważył ich wyniku. Demokracja działa jak należy, bez zarzutu. Obawiam się, że to ciągłe czepianie się Polski wynika z niezrozumienia tego kraju, który w Europie Środkowo-Wschodniej jest liderem" - zauważyła b. ambasador USA w Polsce.

Mosbacher: Polacy ostrzegali przed Rosją

Według niej, żadne inne państwo nie zrobiło tak wiele w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego co Polska. "Polacy od lat na arenie międzynarodowej próbowali opowiedzieć światu, czym jest Rosja. Ale nikt nie chciał słuchać. Kto słuchał Polski, gdy mówiła o zagrożeniu, jakie niesie z sobą projekt Nord Stream 2? Dzisiejsza sytuacji to w dużej mierze wina Niemców. To oni chcieli uzależnić Europę od taniego rosyjskiego gazu i od Nord Stream 2. Przymykali oczy. Budowali z politykiem anektującym Krym i Donbas wspólny gazociąg, robili interesy" - stwierdziła Mosbacher.

Zdaniem Mosbacher należy zacząć dyskusję, co będzie po wojnie. "Cały czas słyszę, że Ukraina musi wygrać, musi odzyskać całe swoje terytorium. Ale musimy też myśleć o tym, co będzie dalej. (...) co będzie, jeśli Rosja stanie się satelitą Chin? Co się stanie po zwycięstwie Ukrainy? Jakie są nasze oczekiwania? A jeśli Putin pozostanie u władzy? Czy Rosja nadal będzie zagrożeniem? Przecież nie możemy po prostu zignorować 150 mln ludzi w największym kraju świata. Musimy znaleźć sposób na uczynienie Rosji dobrym, bezpiecznym sąsiadem" - zaznaczyła Mosbacher.


PAP/dad

Brak sukcesów Rosjan na Ukrainie. Brytyjski MON podaje przyczynę: to lotnictwo

20.06.2022 09:05
Rosyjskie lotnictwo odpowiada w dużej mierze za to, że Rosja nie zdołała osiągnąć założonych celów na Ukrainie, bo nie udało mu się zdobyć przewagi w powietrzu, a większy niż zakładano ciężar spadł na siły lądowe - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

Szczyt Trójmorza w Rydze. Andrzej Duda poruszy kwestię grożącej światu klęski głodu

20.06.2022 09:33
Na szczycie Trójmorza w Rydze, który odbywać się będzie w kontekście sytuacji na Ukrainie, prezydent Andrzej Duda będzie mówił o grożącej światu klęsce głodu - mówił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Kryzys zbożowy na Ukrainie. Niemcy, Polska i Rumunia jednoczą siły

20.06.2022 11:18
Niemcy współpracują z Polską i Rumunią nad usprawnieniem eksportu zboża z Ukrainy - powiedziała szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock w poniedziałek przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu.