Redakcja Polska

Ukraina i Mołdawia kandydatami do Unii Europejskiej. Wyraźny głos poparcia i apel do przywódców

23.06.2022 16:18
Parlament Europejski wezwał przywódców unijnych, by na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Rady nadali Ukrainie i Mołdawii status kandydata do Unii Europejskiej. Europosłowie zaznaczyli, że na taki sam status zasługuje po spełnieniu dodatkowych warunków również Gruzja. Rezolucja w tej sprawie uzyskała miażdżąca większość głosów, poparły ją wszystkie większe grupy polityczne - zarówno lewicowe jak i konserwatywne.
Audio
  • Europarlament wezwał przywódców unijnych, by niezwłocznie nadali status kandydata do UE Ukrainie i Mołdawii. Relacja Karola Surówki (IAR)
Rezolucję PE poparły wszystkie większe grupy polityczne
Rezolucję PE poparły wszystkie większe grupy polityczneEPA/OLIVIER HOSLET

Ukraina, Mołdawia i Gruzja złożyły w ostatnich miesiącach formalne wnioski o członkostwo w europejskiej. Europosłowie zaznaczyli w rezolucji, że kraje te wielokrotnie dawały wyraz swoim europejskim ambicjom, wprowadzając reformy, rozwijając gospodarkę, tworzą społeczeństwo obywatelskie.

Walka o europejską przyszłość

Deputowani w sposób szczególny odnieśli się do Ukrainy, która - jak podkreślali - o swoją europejską przyszłość walczy od czasu Euromajdanu, a teraz, po odwróceniu się od Moskwy i zbliżeniu do Brukseli, musi stawiać czoło brutalnej inwazji.

Posłuchaj
01:02 apelpe.mp3 Europarlament wezwał przywódców unijnych, by niezwłocznie nadali status kandydata do UE Ukrainie i Mołdawii. Relacja Karola Surówki (IAR)

Nadanie Ukrainie statusu kandydata ma być ważną motywacją dla walczących Ukraińców, ale też istotnym sygnałem dla Władimira Putina - zaznaczyli europosłowie.

Ostateczna decyzja będzie należała do przywódców europejskich. Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Europejskiej w tej sprawie.

Konieczne reformy

Nadanie statusu kandydata nie oznacza, że dany kraj bezwarunkowo stanie się w określonym czasie członkiem Unii. To jedynie krok w kierunku usprawnienia procesu akcesyjnego. Ukraina, Mołdawia i Gruzja nadal będą musiały przeprowadzić obszerne reformy i spełnić szereg kryteriów.

W przegłosowanej dziś rezolucji europosłowie wezwali dziś instytucje unijne, by odblokowały również proces akcesyjna państwa Bałkanów Zachodnich.

Deputowani ponownie potępili również rosyjską inwazję na Ukrainie.

Nie tylko pralki i lodówki. Rosjanie rozkradli największą elektrownię słoneczną na Ukrainie

23.06.2022 13:11
"Nie tylko toalety i pralki. Rosjanie zdemontował i okradli też największą na Ukrainie elektrownię słoneczną" - poinformował na Twitterze ukraiński dyplomata Olexander Scherba. Dodał, że chodzi o inwestycję znajdującą się w obwodzie zaporoskim.

Para prezydencka złożyła życzenia z okazji Dnia Ojca. "Dziękujemy za trud wychowania"

23.06.2022 13:55
"Dziękujemy za codzienny trud wychowania dzieci. Dziękujemy za opiekę nad nimi i wspieranie ich rozwoju - od maleńkości i dzieciństwa, poprzez stopniowe wzrastanie i zdobywanie wykształcenia, aż po usamodzielnianie się i dorosłość." - napisali w liście z okazji Dnia Ojca prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Rosyjska propaganda uderza w polski Kościół. Jest odpowiedź Episkopatu

23.06.2022 14:24
Rosyjskie służby przygotowują materiały mające pokazać polski Kościół od nie najlepszej strony - powiedział rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak, odnosząc się do informacji Rosyjskiej Agencji Informacyjnej TASS, jakoby KEP omawiała kwestię wchłonięcia archidiecezji lwowskiej. - Absurdalność tych informacja jest dosyć oczywista - dodał.