Redakcja Polska

Niemcy i Bruksela ulegają Rosji. Chcą zaprosić Władimira Putina

27.06.2022 11:58
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen opowiedziała się przeciwko bojkotowi jesiennego szczytu G20, nawet jeśli w spotkaniu weźmie udział rosyjski dyktator Władimir Putin.
Audio
  • Prezydent Ukrainy ponownie apeluje do Zachodu o szybkie dostawy broni. W Niemczech trwa spotkanie liderów najbogatszych krajów świata, poświęcone sytuacji na Ukrainie. Prezydent Zełeński ostrzega, że zwlekanie z przekazywaniem broni oznacza przyzwolenie dla Rosji na dalszą inwazję w Donbasie [posłuchaj]
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der LeyenPAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie udzielonym w niedzielę wieczorem w programie "Heute Journal" dla niemieckiej telewizji publicznej ZDF opowiedziała się przeciwko bojkotowi jesiennego szczytu G20, nawet jeśli w spotkaniu miałby wziąć udział prezydent Rosji Władimir Putin.

Jeśli prezydent Rosji Władimir Putin weźmie udział w szczycie G20 jesienią tego roku, to nie będzie żaden "business as usual" - oświadczyła Ursula von der Leyen przy okazji szczytu G7 w Elmau. 

"Ważne jest, aby powiedzieć mu prosto w twarz, co o nim myślimy i co sądzimy o tego rodzaju działaniach" - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej i dodała, że G20 jest zbyt ważnym gremium, także dla krajów rozwijających się, by pozwolić Putinowi na "zepsucie go". "Myślę, że lepiej powiedzieć mu, kiedy przybędzie, co o tym myślimy, prosto w twarz. I wtedy powinien zająć stanowisko" - dodała Ursula von der Leyen.

Kolejny szczyt 20 najważniejszych krajów uprzemysłowionych i rozwijających się odbędzie się w połowie listopada na indonezyjskiej wyspie Bali. Rosja również należy do tej grupy, więc udział Putina jest możliwy. 

PAP/TVPInfo/ks

W Rosji chcą brać na wojnę chłopców zaraz po ukończeniu szkoły

27.06.2022 09:02
Rosyjski parlament pracuje nad ustawą znoszącą ograniczenia w naborze do kontraktowej służby wojskowej

Rośnie presja na Komisję Europejską w sprawie pieniędzy dla krajów przyjmujących uchodźców z Ukrainy

27.06.2022 09:11
Rośnie presja na Komisję Europejską w sprawie nowych, dodatkowych pieniędzy dla krajów, które przyjmują uchodźców z Ukrainy. Od początku wojny do Unii uciekło ponad 6 milionów osób, z czego do Polski ponad 4 miliony 300 tysięcy.

"Niezwyciężona armia". Wystawa zniszczonych rosyjskich czołgów w Warszawie

27.06.2022 13:00
- Wiele środowisk twierdziło, że rosyjska armia jest niepokonana, że trzeba się za wszelką cenę się z Rosją porozumieć. Wystawa zniszczonego rosyjskiego sprzętu pokazuje, że Rosjan można pokonać - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk podczas otwarcia wystawy "Za wolność naszą i waszą" w Warszawie.