Redakcja Polska

"NATO staje na wysokości zadania". Premier Morawiecki podsumował szczyt w Madrycie

02.07.2022 09:37
Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Polska Times" określił efekty szczytu NATO w Madrycie jako bardzo budujące. Jako pierwszy powód takiej oceny wskazał znaczące wzmocnienie obecności wojsk amerykańskich w Polsce poprzez ulokowanie stałego dowództwa korpusu w naszym kraju. Drugi to zgoda na przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO.
Premier dla Polska Times: efekty szczytu NATO są budujące
Premier dla "Polska Times": efekty szczytu NATO są budującePAP/Radek Pietruszka

W rozmowie z "Polska Times" szef rządu był pytany o efekty zakończonego w tym tygodniu szczytu NATO w Madrycie. Premier stwierdził, są one budujące z dwóch powodów.

- Pierwszy to znaczące wzmocnienie obecności wojsk amerykańskich w Polsce poprzez ulokowanie stałego dowództwa korpusu w naszym kraju. Drugi to zgoda na przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO. Chcę zwrócić uwagę na nasze wysiłki dyplomatyczne, aby przekonać do tego Turcję. Wykorzystaliśmy tu nasze bardzo dobre relacje z tym krajem - podkreślił premier.

Morawiecki: NATO staje na wysokości zadania

Jak dodał, szczyt NATO w Madrycie "może być kolejnym wyraźnym sygnałem w kierunku Rosji, że bezpieczeństwo, suwerenność i integralność terytorialną traktujemy z absolutną powagą i nie pozwolimy na agresywne działania". - NATO staje na wysokości zadania - ocenił Morawiecki.

Zaznaczył jednocześnie, że porozumienie Turcji z Finlandią i Szwecją, które otwiera tym krajom drogę do członkostwa w NATO to historyczna decyzja. - To historyczna decyzja, ponieważ Morze Bałtyckie - de facto - staje się Morzem Wewnętrznym NATO. Jest to zdecydowane wzmocnienie militarnego potencjału NATO, bo Finlandia i Szwecja to kraje bardzo wysoko zaawansowane technologicznie, które przykładają do obronności ogromną wagę - podkreślił premier.

Pytany, czy ma wiedzę, "co Turcja dostała w zamian za zgodę na dołączenie Finlandii i Szwecji do Sojuszu", wyraził przekonanie, że "Turcja doszła do wniosku, że warto wypracować przede wszystkim kompromis z Finlandią i ze Szwecją, a tureckie obawy związane z terroryzmem zostały potraktowane poważnie". Premier zwrócił uwagę, że "Polska intensywnie działała na różnych szczeblach, aby przekonać Turcję".

"Polska może czuć się bezpieczna"

Premier był też pytany o polskie bezpieczeństwo w kontekście wojny w Ukrainie. Na uwagę, że "w 1939 r. też mieliśmy trwałe sojusze, z których niewiele wtedy wyszło", szef rządu zapewnił, że "możemy czuć się bezpieczni".

- Sytuacja na szczęście nie jest porównywalna do 1939 r., z wielu względów. Wtedy byliśmy otoczeni przez dwie skrajnie wrogie potęgi. Dziś jesteśmy częścią najpotężniejszego sojuszu militarnego na świecie, a jego liderzy podkreślą, że będą bronić każdej piędzi ziemi państwa należącego do NATO - wskazał premier.

- Jakkolwiek Rosja grozi, szantażuje, pręży muskuły, to uważam, że Sojusz pokazał wystarczająco determinacji w ostatnich miesiącach, by nie mieć wątpliwości, że nie cofnie się przed groźbami ani o krok. Moja odpowiedź jest jednoznaczna - jak najbardziej możemy się czuć bezpieczni, a coraz większa siła naszej własnej armii, jak również wzmocnienie Sojuszu poprzez przystąpienie państw tak świadomych ryzyka zagrożenia rosyjskiego, jak Finlandia i Szwecja, jeszcze to bezpieczeństwo umacniają - podkreślił Morawiecki.

NATO "poświeciło" kraje bałtyckie?

Premier był też pytany o ostatnie słowa premier Estonii, która powiedziała, że "państwa bałtyckie zostały poświęcone przez NATO, że czują się tak zagrożeni, że w momencie wprowadzenia procedury artykułu 5, zanim NATO pomoże, to będzie po sprawie i państwa bałtyckie zostaną wchłonięta, a odbicie tych terenów nie będzie właściwie możliwe".

Premier stwierdził, że scenariusz ten jest niezwykle pesymistyczny. - Każdy przywódca kraju, także pani premier Estonii, nie tylko ma prawo, ale obowiązek strategicznego rozpatrywania różnego rodzaju scenariuszy, także scenariuszy najwyższego zagrożenia. Wszystkie państwa bałtyckie i Polska uważają, że powinniśmy na wschodniej flance mieć jeszcze więcej żołnierzy NATO i żołnierzy amerykańskich - wskazał Morawiecki.

Przypomniał, że w Polsce mamy dziś około 10 tys. żołnierzy amerykańskich. Przyznał, że już samo to jest bardzo poważnym wzmocnieniem bezpieczeństwa naszego kraju.

- Z całą pewnością kraje bałtyckie chciałyby również większej obecności wojsk NATO na swoim terytorium i w tym sensie rozumiem pewnego rodzaju rozgoryczenie. Sam je podzielam i uważam, iż NATO powinno być jeszcze bardziej aktywne, właśnie na flance wschodniej, ponieważ to tu zagrożenie jest największe, a nie np. na flance południowej. A jeśli przyjdzie kiedyś bronić flanki południowej, to Polska także będzie gotowa wspierać naszym wojskiem sojuszników na tym odcinku. Na tym polega solidarność - dodał premier.


IAR/PAP/PR24/dad

Upamiętnienie okrętu ORP Orzeł i rehabilitacja gen. Stanisława Sosabowskiego. Główne cele Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu

01.07.2022 17:15
Konsul Generalny RP w Edynburgu Łukasz Lutostański, powiedział Polskiemu Radiu dla Zagranicy, że przypominanie ważnych i wspólnych dla Polski i Szkocji wydarzeń historycznych wpływa na zacieśnianie współczesnych relacji.

Mija 80. rocznica śmierci generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego

01.07.2022 16:37
Był legionistą, szwoleżerem i osobistym adiutantem Józefa Piłsudskiego, a także lekarzem, poetą i dyplomatą. Uroczyste obchody rocznicowe odbyły się w Krakowie, gdzie zaplanowano apel pamięci połączony z ceremonią złożenia wiązanek kwiatów na grobie generała.