Redakcja Polska

UE potępiła Rosję za uznanie pięciu krajów członkowskich za nieprzyjazne

23.07.2022 11:21
Unia Europejska potępiła Rosję za uznanie pięciu krajów członkowskich za nieprzyjazne. Władze w Moskwie rozszerzyły listę tych krajów o Chorwację, Grecję, Danię, Słowację i Słowenię.
Audio
  • UE potępiła Rosję za uznanie pięciu krajów członkowskich za nieprzyjazne. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Unijne kraje ostatecznie zatwierdziły kolejny pakiet sankcji wobec Rosji.
Unijne kraje ostatecznie zatwierdziły kolejny pakiet sankcji wobec Rosji. shutterstock.com/VanderWolf Images

Oświadczenie w imieniu 27-mki opublikował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Unia Europejska uważa zarzuty dotyczące nieprzyjaznych działań za bezpodstawne i niedopuszczalne i wzywa Rosję do wycofania się z nich - napisał w oświadczeniu szef unijnej dyplomacji. Dodał, że ta decyzja Kremla to kolejna eskalacja napięć w relacjach z Unią Europejską i jej państwami członkowskimi. Przypomniał, że dekret ustanawiający listę państw nieprzyjaznych jest niezgodny z Konwencją Wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych z 1961 roku. Szef unijnej dyplomacji ponowił też apel do Rosji o natychmiastowe zaprzestanie agresji na Ukrainie.

Lista krajów nieprzyjaznych sporządzona została w ubiegłym roku, ale rozszerzana jest od początku nakładania sankcji na Rosję za napaść na Ukrainę. Obecnie jest na niej około 50 krajów, w tym kilkanaście z Unii, a wśród nich Polska. Konsekwencje uznania krajów za nieprzyjazne wiążą się między innymi z ograniczonymi możliwościami zatrudniania pracowników w misjach dyplomatycznych na terenie Rosji. Moskwa zastrzega też sobie prawo spłaty zadłużenia w rublach.


IAR/dad

Agencja Fitch potwierdza dotychczasowy rating Polski. Minister finansów: solidne perspektywy wzrostu

23.07.2022 09:56
Agencja ratingowa Fitch ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostaje na poziomie stabilnym.

"Uszkodzono kluczowy dla Rosji most". Brytyjski wywiad podsumował kontrofensywę Ukraińców

23.07.2022 09:33
Trwają ciężkie walki w obwodzie chersońskim, gdzie Ukraińcy kontynuują ofensywę przeciw siłom rosyjskim, które próbują spowolnić ten atak - podało brytyjskie ministerstwo obrony. Brytyjczycy w codziennej aktualizacji zwrócili także uwagę, że "ponownie uszkodzony został kluczowy dla Rosji most Antonowski". 

Niemieckie czołgi dla Polski. "Niemcy oferują zaledwie 20 sztuk. Polska chce przynajmniej 44 maszyny"

23.07.2022 10:34
Niemcy oferują zaledwie 20 sztuk czołgów. Polska chce przynajmniej 44 maszyny - mówi w rozmowie z tygodnikiem „Sieci” wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, ujawniając kulisy sprawy niemieckich czołgów, które Berlin obiecał nam po tym, gdy przekazaliśmy swoje maszyny Ukrainie.