Polskie Radio
Section05
fitch

Ekspertki: cieszy wzrost PKB, ale należy bardzo ostrożnie wydawać budżetowe pieniądze

Należy pozytywnie ocenić wzrost naszego PKB w końcu 2023 roku, bo analitycy spodziewali się nawet wartości ujemnych. A tak +1 procent wygląda nieźle, choć konsumpcja nie odbudowuje się w oczekiwanym tempie. Może się okazać, że prognozowany wzrost na 2024 r, na poziomie od 2,4 do 2,5 procent, jest wyrazem nadmiernego optymizmu - mówiły ekonomistki goszczące w audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UE oraz Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb Unia Europejska fitch inflacja

Eksperci: utrzymanie oceny ratingowej Fitch dla Polski jest dobrym sygnałem

Polska ma wciąż możliwości do utrzymania pod kontrolą finansów publicznych, ale wymaga to nowej polityki fiskalnej od nowego rządu oraz ograniczenia wydatków konsumpcyjnych i tworzenia oszczędności przez polskie społeczeństwo, aby zmniejszyć presję inflacyjną w kolejnych, dwóch latach - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Hubert Gąsiński z  Wyższej Szkoły Bankowej Meritum oraz Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, odnosząc się do nowego ratingu agencji Fitch, która już po wyborach utrzymała ocenę A-.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja pkb stopy procentowe rating Polski fitch

Prof. Grażyna Ancyparowicz: płaca minimalna powinna rosnąć, ale jej wzrosty są zbyt szybkie

Patrząc na minione 5 miesięcy w zasadzie nie mamy już inflacji ale zawsze tak jest, że podwyższone ceny utrzymują się tym samym poziomie. Aby dalej inflację obniżać, musi wzrosnąć konsumpcja, bo z inwestycjami nie jest źle. Aby rosła konsumpcja, musimy mieć większe dochody. Metodą na to jest m.in. wzrost płacy minimalnej, ale w mojej opinii, jest on zbyt szybki. Prowadzi do nadmiernego spłaszczenia wynagrodzeń powodując, że specjaliści, ludzie z większym doświadczeniem zarabiają niemal tyle, ile ci dopiero rozpoczynający pracę - mówiła audycji "Rządy Pieniądza" prof. Grażyna Ancyparowicz, doradca prezesa Narodowego Banku Polskiego i członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja wynagrodzenia NBP fitch pkb

Eksperci: w ogólnoświatowym kryzysie kluczowe jest postrzeganie naszej gospodarki jako stabilnej

Świat stoi przed wyzwaniem, jakim jest wzmocnienie gospodarki w sytuacji wojny na Ukrainie i następstw po pandemii Covid-19. Zmieniają się tak strumienie dostaw, jak i potrzeby konsumpcyjne społeczeństw. Polska może na skracaniu łańcuchów dostaw korzystać, a stabilne perspektywy dla naszej gospodarki potwierdzają agencje ratingowe. Ta stabilność jest nawet ważniejsza od samych wskaźników wzrostu - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha i Piotr Soroczyński główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA fitch wojna na Ukrainie inflacja Polski Ład COVID-19 rating

Agencja Fitch utrzymała rating Polski. "Stabilna perspektywa"

Agencja Fitch ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. "Stabilna perspektywa odzwierciedla nasze oczekiwania, że polska gospodarka pozostanie odporna na zewnętrzne szoki oraz wyzwania makroekonomiczne" - podano.
Zobacz więcej na temat:  fitch gospodarka polska rating

Agencja Fitch utrzymała raiting Polski. "Stabilna perspektywa"

Agencja Fitch ogłosiła w piątek decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. "Stabilna perspektywa odzwierciedla nasze oczekiwania, że polska gospodarka pozostanie odporna na zewnętrzne szoki oraz wyzwania makroekonomiczne" - podano.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT GOSPODARKA fitch

Agencja Fitch potwierdza dotychczasowy rating Polski. Minister finansów: solidne perspektywy wzrostu

Agencja ratingowa Fitch ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostaje na poziomie stabilnym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA Magdalena Rzeczkowska fitch rating Polski

Fitch przewiduje szybszy wzrost polskiego PKB. W tym roku ma on wynieść 5,2 proc.

Agencja ratingowa Fitch podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 r. do 5,2 proc. z 3,3 proc., a na 2023 r. obniżyła do 3,0 proc. z 3,3 proc. - wynika z raportu agencji. Fitch spodziewa się, że główna stopa NBP na koniec tego roku będzie wynosić około 7 proc. i 6,50 proc. na koniec 2023 r. Natomiast inflacja wyniesie odpowiednio 11,0 i 7,5 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA prognozy fitch inflacja stopy procentowe pkb

Budżety samorządów nie są zagrożone. Ministerstwo Finansów: każdy wie, ile pieniędzy otrzyma

- Żaden samorząd nie będzie miał dochodów mniejszych, niż sam prognozował - zapewnił wiceminister finansów Sebastian Skuza. Dodał, że zgodnie z szacunkami resortu samorządy wejdą w 2022 r. z nadwyżkami w kwocie co najmniej ok. 27 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samorząd budżet Polski Ład fitch Program Inwestycji Strategicznych finanse finanse publiczne Ministerstwo Finansów