Polskie Radio
Section05
fitch

Eksperci: w ogólnoświatowym kryzysie kluczowe jest postrzeganie naszej gospodarki jako stabilnej

Świat stoi przed wyzwaniem, jakim jest wzmocnienie gospodarki w sytuacji wojny na Ukrainie i następstw po pandemii Covid-19. Zmieniają się tak strumienie dostaw, jak i potrzeby konsumpcyjne społeczeństw. Polska może na skracaniu łańcuchów dostaw korzystać, a stabilne perspektywy dla naszej gospodarki potwierdzają agencje ratingowe. Ta stabilność jest nawet ważniejsza od samych wskaźników wzrostu - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha i Piotr Soroczyński główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA fitch wojna na Ukrainie inflacja Polski Ład COVID-19 rating

Agencja Fitch utrzymała rating Polski. "Stabilna perspektywa"

Agencja Fitch ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. "Stabilna perspektywa odzwierciedla nasze oczekiwania, że polska gospodarka pozostanie odporna na zewnętrzne szoki oraz wyzwania makroekonomiczne" - podano.
Zobacz więcej na temat:  fitch gospodarka polska rating

Agencja Fitch utrzymała raiting Polski. "Stabilna perspektywa"

Agencja Fitch ogłosiła w piątek decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. "Stabilna perspektywa odzwierciedla nasze oczekiwania, że polska gospodarka pozostanie odporna na zewnętrzne szoki oraz wyzwania makroekonomiczne" - podano.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT GOSPODARKA fitch

Agencja Fitch potwierdza dotychczasowy rating Polski. Minister finansów: solidne perspektywy wzrostu

Agencja ratingowa Fitch ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostaje na poziomie stabilnym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA Magdalena Rzeczkowska fitch rating Polski

Fitch przewiduje szybszy wzrost polskiego PKB. W tym roku ma on wynieść 5,2 proc.

Agencja ratingowa Fitch podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 r. do 5,2 proc. z 3,3 proc., a na 2023 r. obniżyła do 3,0 proc. z 3,3 proc. - wynika z raportu agencji. Fitch spodziewa się, że główna stopa NBP na koniec tego roku będzie wynosić około 7 proc. i 6,50 proc. na koniec 2023 r. Natomiast inflacja wyniesie odpowiednio 11,0 i 7,5 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA prognozy fitch inflacja stopy procentowe pkb

Budżety samorządów nie są zagrożone. Ministerstwo Finansów: każdy wie, ile pieniędzy otrzyma

- Żaden samorząd nie będzie miał dochodów mniejszych, niż sam prognozował - zapewnił wiceminister finansów Sebastian Skuza. Dodał, że zgodnie z szacunkami resortu samorządy wejdą w 2022 r. z nadwyżkami w kwocie co najmniej ok. 27 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samorząd budżet Polski Ład fitch Program Inwestycji Strategicznych finanse finanse publiczne Ministerstwo Finansów

Eksperci: poradziliśmy sobie z pandemią, ale musimy bacznie obserwować wskaźniki inflacji i zadłużenia budżetu

Polska z pandemią doskonale sobie poradziła, ale nie oznacza to, że możemy spocząć na laurach. Sytuacja cały czas się zmienia, przyszłość pandemii nie jest pewna, a rosnąca inflacja niepokoi  nawet zagraniczne agencje ratingowe - mówili goście audycji "Rządy pieniądza": radca prawny Paweł Pelc i Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA fitch inflacja pkb deficyt budżetowy

Dłuższe obostrzenia oznaczają kontynuację tarczy branżowej. Polska ma mocne fundamenty makroekonomiczne

Jeżeli obostrzenia w związku z sytuacją epidemiczną będą dalej przedłużane, tarcza branżowa będzie również przedłużana – zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał również, że Polska otrzymała pozytywną ocenę wiarygodności i wypłacalności agencji Fitch pomimo koronakryzysu.
Zobacz więcej na temat:  rating fitch GOSPODARKA pkb wzrost gospodarczy Koronawirus w Polsce tarcza antykryzysowa

Eksperci: międzynarodowa wiarygodność Polski to szansa na zagraniczne inwestycje i tanie pożyczki

Wiarygodność polskiej gospodarki wysoko oceniona przez międzynarodowe agencje ratingowe, wpływ takich ocen na realne decyzje inwestorów oraz projekt budżetu państwa na rok 2021 to główne tematy poruszane w dzisiejszej audycji "Rządy Pieniądza". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli ekonomiści: Adam Ruciński ze spółki doradczej BTFG i Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej.  
Zobacz więcej na temat:  fitch rating pkb Koronawirus w Polsce firmy GOSPODARKA