Redakcja Polska

Kreml opracowuje nowe instrukcje dla propagandystów

05.08.2022 12:41
Kreml przygotowuje nowe instrukcje dla propagandystów - poinformował niezależny portal "Meduza". Dziennikarze ustalili, że otoczenie Władimira Putina chce, aby Rosjanie uwierzyli, iż ich kraj prowadzi sprawiedliwą krucjatę przeciwko "złej, zachodniej cywilizacji". Niezależni historycy zwracają uwagę, że podobnymi hasłami posługiwała się stalinowska propaganda.
Audio
  • Kreml opracowuje nowe instrukcje dla propagandystów. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Rosyjska propaganda działa od lat w ten sam sposób
Rosyjska propaganda działa od lat w ten sam sposóbOxana A/Shutterstock

Według "Meduzy", kremlowska propaganda ma opowiadać Rosjanom, że zachodnie państwa dbają wyłącznie o swoje "kolonialne interesy" i dlatego wzniecają wojny. Propagandyści mają przekonać Rosjan, że ich kraj przeciwstawi się złu i doprowadzi do zmiany "światowego porządku" tak, aby na całym globie zapanowały sprawiedliwość i pokój.

Jeden z rosyjskich historyków niezależnych, który prosił o nie podawanie jego nazwiska powiedział Polskiemu Radiu, że tego typu kłamliwe i nierozumne teorie sięgają korzeniami czasów stalinowskich. Jednak w ocenie historyka, współczesna, prokremlowska propaganda poszła jeszcze dalej sięgając po elementy metafizyczne, graniczące z szaleństwem.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Rosja Kreml propaganda

Gaz-System: wszystkie trzy tłocznie Baltic Pipe w Polsce po odbiorach technicznych

05.08.2022 11:33
Gaz-System dokonał odbioru technicznego wszystkich trzech tłoczni gazu rozbudowywanych i budowanych w ramach projektu Baltic Pipe. Ich głównym zadaniem będzie rozprowadzenie po Polsce gazu sprowadzanego z Szelfu Norweskiego - poinformowała w piątek spółka.

Szef BBN: prezydenci Duda i Biden często się kontaktują. Możliwe spotkanie we wrześniu

05.08.2022 11:33
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch nie wykluczył, że podczas wrześniowego szczytu ONZ w Nowym Jorku dojdzie do spotkania prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych: Andrzeja Dudy i Joe Bidena.