Redakcja Polska

Wysokie ceny energii. Szefowa KE zapowiada pilną interwencję i reformę rynku

29.08.2022 20:42
Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiedziała pilną interwencję w sprawie wysokich cen energii elektrycznej. Ursula von der Leyen mówiła o tym podczas Forum Strategicznego w słoweńskim Bled - informuje korespondentka zagraniczna Polskiego Radia Beata Płomecka.
Szefowa KE zapowiada pilną interwencję ws wysokich cen energii i reformę rynku
Szefowa KE zapowiada pilną interwencję ws wysokich cen energii i reformę rynkuPAP/STEPHANIE LECOCQ

Poinformowała też, że Komisja pracuje nad strukturalną reformą rynku energii elektrycznej, bo - jak mówiła - obecny model został opracowany w zupełnie innych okolicznościach i dla innych celów.

- Potrzebujemy nowego modelu rynku, który będzie funkcjonował - dodała szefowa Komisji.

Nadzwyczajne spotkanie

Czechy, które kierują w tym półroczu pracami Unii, zwołały na 9 września nadzwyczajne spotkanie ministrów energii w sprawie rosnących cen prądu i gazu. Część krajów chce rozmawiać podczas narady o wprowadzeniu limitów cen prądu i gazu.

Minister przemysłu i handlu Republiki Czeskiej Józef Sikela przekazał, że szczyt ma pomóc w uporaniu się z gwałtownie rosnącymi cenami energii. - Jesteśmy w stanie wojny energetycznej z Rosją, która niszczy całą Unię Europejską - napisał na Twitterze szef czeskiego resortu.

Jak zadeklarował Józef Sikela: "w porozumieniu z Komisją Europejską oraz premierem Petrem Fialą zaproponuję zwołanie nadzwyczajnego spotkania Rady Energetycznej UE w najwcześniejszym możliwym terminie".

Czechy sprawują obecnie rotacyjne przewodnictwo w Unii i zaplanowały już regularne spotkanie ministrów energii na październik.

IAR/ho

CNN: ukraińska armia doskonale realizuje opracowaną przez USA strategię obrony i niwelowania przewag rosyjskiego agresora

29.08.2022 10:03
Amerykańscy i europejscy urzędnicy twierdzą, że Ukraina z powodzeniem stosuje taktykę obrony opracowaną przez amerykańskie siły specjalne, aby odeprzeć zbrojną agresję Rosji i zniwelować przewagi jej armii.

Premier Morawiecki w Paryżu. Macron: Polska i Francja starają się zreformować rynek energii

29.08.2022 13:20
Polska i Francja w ciągu ostatnich miesięcy starały się zreformować głęboko rynek energii elektrycznej - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron przed rozmową z premierem Polski Mateuszem Morawieckim w Paryżu. - Mam nadzieję, że doprowadzimy te działania do końca - dodał Macron.

Szwecja przekaże Ukrainie kolejny pakiet pomocowy. Będzie wart niemal miliard euro

29.08.2022 15:44
Szwecja przekaże Ukrainie pakiet pomocowy o wartości niemal miliarda euro. Jak zapowiedziała premier Szwecji, połowa z tej sumy to pomoc wojskowa, a połowa to wsparcie dla ukraińskiej gospodarki.