Polskie Radio
Section05
New Jersey

"To próba ataku na PiS". Reszczyński o krytyce uroczystości 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej

- Krytyka części środowisk co do tego jakoby politycy na uroczystościach smoleńskich na Placu Piłsudskiego w Warszawie nie trzymali dystansu, jest próbą ataku na PiS - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta, Wojciech Reszczyński. Gościem był też Andrzej Rozpłochowski, legenda "Solidarności".
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk Smoleńsk 2020 katastrofa smoleńska Tadeusz Płużański Warszawa New Jersey

Kulisy Spraw: Pomnik Katyński w New Jersey

Zarządzenie burmistrza Stevena Fulopa o przeniesieniu monumentu zatwierdziła w połowie czerwca Rada Miejska Jersey City. W wyniku działań części amerykańskiej Polonii rada miasta Jersey City zezwoliła na przeprowadzenia referendum w sprawie jego lokalizacji. Nie zgodziła się natomiast na formalne zatwierdzenie obecnej lokalizacji monumentu. W Kulisach Spraw o kwestiach odpowiedzialności za pomnik i sporze wokół projektu jego przeniesienia mówiła Krystyna Piórkowska, amerykańska działaczka polonijna polskiego pochodzenia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 New Jersey USA Katyń

Kulisy porozumienia ws. pomnika katyńskiego w Jersey City

W efekcie negocjacji prowadzonych przez Polonię z władzami miasta pomnik zostanie przeniesiony o kilkadziesiąt metrów od obecnej lokalizacji. Strona polska otrzyma w bezpłatną dzierżawę na 99 lat ziemię, na której zostanie ustawiony. „Koszt przeniesienia monumentu pokryje Jersey City” - zapowiedział Steven Fulop burmistrz miasta podczas konferencji prasowej. Negocjacje relacjonował w audycji Polacy w Świecie korespondent Polskiego Radia w USA Jan Pachlowski.
Zobacz więcej na temat:  pomniki Katyń New Jersey USA Stany Zjednoczone Andrzej Duda prezydent

Burmistrz Jersey: głęboko żałuję słów o marszałku Senatu

Burmistrz Jersey City chce przyjechać do Polski i spotkać się osobiście z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Steven Fulop wydał oświadczenie, w którym wyraził żal z powodu swojej wypowiedzi pod adresem polskiego polityka. W Polskim Radiu 24 komentarz Radosława Żydoka z Fundacji Republikańskiej i Artura Wróblewskiego, amerykanisty. 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Karczewski New Jersey USA Senat Zbrodnia Katyńska Polonia w USA