Polskie Radio
Section05
New Jersey

"Ja o tym marzyłam”. Od zielonej karty do powrotu z emigracji

Mama wyjechała z Polski do Stanów Zjednoczonych po upadku komunizmu. Złożyła dla całej rodziny dokumenty, żebyśmy mogli do niej dołączyć ale długo czekaliśmy na tak zwaną zieloną kartę. Wyjechaliśmy dopiero w 2008 roku. I to była taka upragniona zmiana w naszym życiu. Jedziemy do Stanów, bo tam jest tak pięknie i dobrze. Perspektywy dla nas i dzieci, chociaż ja byłam po trzydziestce a mąż po czterdziestce – wspomina Monika Kornasiewicz.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa USA Stany Zjednoczone Nowy Jork New Jersey Polonia Polonia w USA podkarpackie pandemia rodzina na swoim Małgorzata Frydrych

"To próba ataku na PiS". Reszczyński o krytyce uroczystości 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej

- Krytyka części środowisk co do tego jakoby politycy na uroczystościach smoleńskich na Placu Piłsudskiego w Warszawie nie trzymali dystansu, jest próbą ataku na PiS - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta, Wojciech Reszczyński. Gościem był też Andrzej Rozpłochowski, legenda "Solidarności".
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk Smoleńsk 2020 katastrofa smoleńska Tadeusz Płużański Warszawa New Jersey

Kulisy Spraw: Pomnik Katyński w New Jersey

Zarządzenie burmistrza Stevena Fulopa o przeniesieniu monumentu zatwierdziła w połowie czerwca Rada Miejska Jersey City. W wyniku działań części amerykańskiej Polonii rada miasta Jersey City zezwoliła na przeprowadzenia referendum w sprawie jego lokalizacji. Nie zgodziła się natomiast na formalne zatwierdzenie obecnej lokalizacji monumentu. W Kulisach Spraw o kwestiach odpowiedzialności za pomnik i sporze wokół projektu jego przeniesienia mówiła Krystyna Piórkowska, amerykańska działaczka polonijna polskiego pochodzenia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 New Jersey USA Katyń

Kulisy porozumienia ws. pomnika katyńskiego w Jersey City

W efekcie negocjacji prowadzonych przez Polonię z władzami miasta pomnik zostanie przeniesiony o kilkadziesiąt metrów od obecnej lokalizacji. Strona polska otrzyma w bezpłatną dzierżawę na 99 lat ziemię, na której zostanie ustawiony. „Koszt przeniesienia monumentu pokryje Jersey City” - zapowiedział Steven Fulop burmistrz miasta podczas konferencji prasowej. Negocjacje relacjonował w audycji Polacy w Świecie korespondent Polskiego Radia w USA Jan Pachlowski.
Zobacz więcej na temat:  pomniki Katyń New Jersey USA Stany Zjednoczone Andrzej Duda prezydent