Redakcja Polska

Rada miejska Jersey City zatwierdziła budżet przebudowy placu z Pomnikiem Katyńskim

10.09.2022 09:04
Radni miejscy Jersey City, w stanie New Jersey, zatwierdzili budżet przebudowy placu na którym stoi Pomnik Katyński. Polonijni działacze nadal różnią się w ocenach jak przebudowa wpłynie na otoczenie i ekspozycję monumentu.
Pomnik Katyński autorstwa Andrzeja Pityńskiego.
Pomnik Katyński autorstwa Andrzeja Pityńskiego.Shutterstock

Grupa polonijnych działaczy sprzeciwia się planom ogrodzenia monumentu dłuta Andrzeja Pityńskiego w taki sposób, że – jak podkreślają – może on zostać częściowo zasłonięty. Nie byłaby wówczas bezpośrednio widoczna z placu tablica informująca o szczegółach zbrodni katyńskiej.

Zarysowały się również podziały dotyczące strategii działania w rozstrzygnięciu sporów o charakter przebudowy.Część amerykańskich Polaków twierdzi, że problem wciąż można rozwiązać w drodze porozumienia. Inni aktywiści bardziej wierzą w skuteczność protestów. Wystąpili też na drogę sądową.

Jak powiedziała w piątek prezes Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych (KOPKiOH) Bogusława Huang w dalszym ciągu prowadzone są rozmowy z członkami Rady Miejskiej, jak też z Exchange Place Alliance Special Improvement District (EPASID). Właśnie według jego projektu rozpoczęły się już prace nad modernizacją placu.

Kwestia ławy

Huang mówiła, że podczas niedawnych rozmów sześciu na dziewięciu radnych miejskich (stanowisko trzech nie jest jej znane) oraz przedstawiciele EPASID pozytywnie odnieśli się do postulatów komitetu. Domaga się on, aby zamiast planowanej wielkiej ławy z bardzo wysokimi oparciami okalającej Pomnik Katyński z trzech stron, ustawić mniejsze, pojedyncze ławki z odstępami i zapewnić oprócz wejścia od strony rzeki, także drugie od strony miasta.

 Mam cichą nadzieję, że się przychylą do naszych postulatów. My się nie wypowiadamy na temat budżetu. Uważamy, że jeśli (postulaty) zostaną uwzględnione, koszty będą niższe - powiedziała Huang, dodając, że jednoczesne wskazanie na niebezpieczeństwa związane z ogrodzeniem pomnika (podczas dużych zgromadzeń) uznano za "mocny argument".

W interpretacji szefowej KOPKiOH zatwierdzenie budżetu nie decyduje o ostatecznym kształcie otoczenia pomnika. Komitet stara się o zwołanie dodatkowego zebrania Rady poświęconego konkretnie tej sprawie. Huang zaznaczyła, że w osobnych rozmowach radni zgadzali się z przedstawionymi im postulatami.

Stanowisko KPA

Do sprawy Pomnika odniósł się w piątek także Kongres Polonii Amerykańskiej. W komentarzu przesłanym PAP przez krajową wiceprezes ds. mediów i promocji Małgorzatę Schulz, KPA zwrócił uwagę, że za budżetem w wysokości 3,75 mln dolarów członkowie Rady opowiedzieli się w stosunku 6:1 przy jednym wstrzymującym się od głosu.

Kongres już w sierpniu wydał oświadczenie wzywające władze Jersey City do spotkania z Polonią w celu omówienia postulatów wyrażających obawy, iż zmiany architektoniczne dookoła pomnika mogą spowodować trudniejszy do niego dostęp i zmniejszyć znaczenie monumentu. Jak zauważył, ważne dla Polaków i Polonii miejsce pamięci ma zostać ukryte, za drzewami, krzewami i ławkami.

"KPA podtrzymuje swoje sierpniowe oświadczenie i ponownie apeluje do urzędników w Jersey City, aby spotkali się ze społecznością polską, znaleźli wspólną płaszczyznę oraz szukali zadowalającego rozwiązania" – stwierdza największa organizacja społeczności polonijnej w USA.


PAP/dad

Polska może kupować prąd z Ukrainy. Energię ma dostarczać elektrownia Chmielnicki

09.09.2022 16:34
Polska może kupować prąd z Ukrainy - poinformował w Kijowie premier Mateusz Morawiecki. Po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że energia elektryczna byłaby Polsce sprzedawana z elektrowni Chmielnicki.

Mateusz Morawiecki w Kijowie wzywa Komisję Europejską do przekazania Ukrainie 9 mld euro

09.09.2022 17:53
Polska razem z sojusznikami wzywa Komisję Europejską do jak najszybszego przekazania Ukrainie ze strony Unii Europejskiej tego, co obiecaliśmy w czerwcu, czyli 9 mld euro - powiedział w piątek w Kijowie premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu jest z wizytą w stolicy Ukrainy, gdzie spotkał się z prezydentem tego kraju Wołodymyrem Zełenskim. Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu z ukraińskim przywódcą, że życzy Ukrainie dalszej skutecznej ofensywy.

Stanisław Żaryn pełnomocnikiem rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP

10.09.2022 08:59
Premier Mateusz Morawiecki powołał w piątek Stanisława Żaryna na funkcję Sekretarza Stanu w Kancelarii Premiera. Jednocześnie wyznaczył go na pełnomocnika rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.