Redakcja Polska

"Żądamy ostrego potępienia Rosji za ataki terrorystyczne". Mateusz Morawiecki apeluje w Brukseli

21.10.2022 12:33
Polska będzie zabiegać o jednoznaczne i zdecydowane potępienie Rosji i o kolejne sankcje za ataki terrorystyczne na Ukrainę. Mówił o tym premier Mateusz Morawiecki w Brukseli, przed rozpoczęciem drugiego dnia unijnego szczytu.
Mateusz Morawiecki w Brukseli: Polska będzie zabiegać o mocne potępienie Rosji za ataki terrorystyczne i o sankcje
Mateusz Morawiecki w Brukseli: Polska będzie zabiegać o mocne potępienie Rosji za ataki terrorystyczne i o sankcjePAP/EPA/YEVGEN HONCHARENKO

Drugi dzień szczytu UE w Brukseli będzie poświęcony m.in. Ukrainie oraz sankcjom wobec Rosji i Białorusi. - Po tych atakach okazało się, jeszcze bardziej niż wcześniej, że Rosja nie tylko nie dąży do pokoju żadną miarą, nie siada za stołem negocjacyjnym, ale po prostu chce sterroryzować Ukrainę, a tym samym Europę - powiedział szef polskiego rządu.


Posłuchaj
00:53 12005388_1.mp3 Od dyskusji na temat relacji Unii z Chinami rozpoczął się drugi dzień unijnego szczytu w Brukseli. Głównym tematem jest jednak wojna na Ukrainie. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Premier dodał, że Polska domaga się także zaostrzenia sankcji wobec Białorusi, która pomaga Rosji w atakowaniu Ukrainy. - Nasze dyskusje dzisiejsze mam nadzieję będą zmierzały w kierunku bardzo mocnego potępienia i realizacji kolejnego pakietu sankcji zarówno wobec Rosji, jak i Białorusi, która niestety jako państwo, jako reżim białoruski, popiera działania Kremla - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Kraje bałtyckie proponują nowe sankcje

Polska, wspólnie z krajami bałtyckimi, przekazała w czwartek Komisji Europejskiej swoje propozycje dotyczące zaostrzenia sankcji w sektorach - energii, technologii, czy usług. Chodzi między innymi o objęcie restrykcjami importu LPG i zakończenie współpracy z Rosją w energetyce nuklearnej, o wprowadzenie zakazu eksportu dronów, świadczenia usług komputerowych, czy marketingowych, o zakaz sprzedaży Rosjanom nieruchomości i wstrzymanie importu diamentów. Na rosyjskie zbrodnie zwracał też uwagę premier Łotwy. - Należy zastanowić się, jak skutecznie pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za okrucieństwa, które popełnia na Ukrainie - mówił Arturs Kriszjanis Karinsz.

Podczas drugiego dnia obrad unijni przywódcy mają także wezwać do szybkiej wypłaty Ukrainie 3 miliardów euro tanich pożyczek z 9-miliardowego pakietu obiecanego Ukrainie w maju, a także rozmawiać o bardziej strukturalnym rozwiązaniu wspierania władz w Kijowie. Pojawiły się pomysły automatycznej wypłaty 1,5 miliarda euro miesięcznie w przyszłym roku, ale do tego trzeba zielonego światła państw członkowskich.


IAR/dad

"Tagesschau": stocznia w Bremie budowała jachty dla oligarchów i dla Putina

21.10.2022 08:58
Niemiecka policja, w poszukiwaniu majątku rosyjskich oligarchów, natrafiła na luksusowe jachty, mogące być ich własnością. Także FBI zainteresowało się kilkoma jachtami, powstałymi na terenie stoczni w Bremie, które należą z dużym prawdopodobieństwem do Rosjan objętych sankcjami, a nawet do Władimira Putina – opisuje portal "Tagesschau".

Sprzeciwiała się okupacji. Została porwana przez Rosjan, a następnie powieszona przed budynkiem sądu

21.10.2022 12:02
W Skadowsku w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy rosyjscy okupanci uprowadzili, a następnie powiesili kobietę za publiczne wypowiedzenie frazy "Skadowsk to Ukraina" - poinformowała organizacja pozarządowa Medialna Inicjatywa na rzecz Praw Człowieka (MIPL).