Redakcja Polska

Po rozmowach w Waszyngtonie czas na Seul. Wicepremier Jacek Sasin leci do Korei Południowej

29.10.2022 13:40
Polityk, który jest ministrem aktywów państwowych ma na miejscu rozmawiać na temat bezpieczeństwa energetycznego. Chodzi o budowę elektrowni atomowej w Polsce.
Audio
  • Wicepremier Jacek Sasin leci do Korei [posłuchaj]
Jacek Sasin
Jacek SasinPhoto: Polish Ministry of State Assets/twitter.com/MAPGOVPL

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin udaje się do Korei Południowej, gdzie ma rozmawiać na temat bezpieczeństwa energetycznego. Chodzi o budowę elektrowni atomowej w Polsce.

Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało w komunikacie, że Jacek Sasin ma w Seulu spotkać się z południowokoreańskim ministrem handlu i przemysłu oraz z ministrem planowania zakupów obronnych. Jacek Sasin ma też odwiedzić elektrownię atomową Shin-Kori. 

Więcej szczegółów nie podano, ale sam wicepremier przyznawał kilka dni temu, że wizyta ma związek z planami budowy w Polsce elektrowni atomowej. Wczoraj premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że elektrownię zbuduje amerykański koncern Westinghouse Nuclear. 

Równocześnie Jacek Sasin informował na Twitterze, że w Seulu także ma rozmawiać na temat projektów związanych z elektrownią jądrową. Wcześniej wicepremier zapowiadała, że Polska ma w planach nie tylko rządowy projekt budowy, ale także drugi projekt, biznesowy. W rządowym wieloletnim planie mowa jest bowiem o dwóch elektrowniach.

Do Korei Południowej razem z Jackiem Sasinem udają się także: szefowie Polskiej Grupy Energetycznej oraz Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

IAR/ks

W Waszyngtonie polsko-amerykańskie rozmowy o atomie

23.10.2022 08:48
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin spotka się dziś w Waszyngtonie z sekretarz energii USA Jennifer Granholm.

Ambasador USA: oferta Westinghouse pozwoli Polsce zbudować własny przemysł jądrowy

24.10.2022 12:00
- Oferta jądrowa Westinghouse oraz amerykańskiego departamentu energii zapewni Polsce przejście na czystą energię i współpracę między naszymi krajami na kolejne setki lat, aby Polska mogła zbudować własny przemysł atomowy - podkreślił w poniedziałek w Łasku ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Szymon Szynkowski vel Sęk zapewnił, że środki przeznaczone dla Polski w ramach funduszu spójności UE nie są zagrożone

28.10.2022 10:52
Minister do spraw Unii Europejskiej  podkreślił, że doniesienia, iż pieniądze mają nie być wypłacane z powodu domniemanego braku praworządności w Polsce, są nieprawdziwe, a dialog z Unią trwa.

W Polsce powstanie Centrum Inkubacji Biznesowej Europejskiej Agencji Kosmicznej

29.10.2022 09:35
Jego celem będzie wspieranie startupów i firm wykorzystujących technologie kosmiczne. Umowę w tej sprawie podpisali wczoraj w Warszawie szefowie Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA i Agencji Rozwoju Przemysłu ARP