Redakcja Polska

Wiceszef MON przewiduje rekordowy budżet na obronę. "W 2023 roku przeznaczymy 97 mld zł"

05.11.2022 17:00
Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz powiedział w Polskim Radiu 24, że środki finansowe przeznaczone na obronność kraju muszą być adekwatne do potencjalnych zagrożeń. W przyszłym roku rząd przeznaczy na ten cel ponad 97 miliardów złotych, a do Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych trafi 40 miliardów złotych.
W. Skurkiewicz przewiduje rekordowy budżet na obronę. W 2023 r. przeznaczymy 97 mld zł
W. Skurkiewicz przewiduje rekordowy budżet na obronę. "W 2023 r. przeznaczymy 97 mld zł"MON/Facebook.com

Wiceminister Wojciech Skurkiewicz podkreślił, że przyszłoroczne wydatki na obronność będą rekordowe. - Modernizacja techniczna Wojska Polskiego jest bardzo duża. Odchodzimy od postsowieckiego sprzętu i przekazaliśmy znaczne donacje na rzecz ukraińskiej armii - musimy intensywnie się dozbrajać oraz pielęgnować i rozwijać kompetencje polskiego przemysłu obronnego i to jest jeden z priorytetów  - tłumaczył wiceminister Skurkiewicz.

Posłuchaj
20:53 PR24 2022_11_05-08-35-30.mp3 Wojciech Skurkiewicz gościem Agnieszki Drążkiewicz (Cafe Armia)

Jak dodał, niezbędne jest również składanie zamówień poza granicami naszego kraju.

Wiceszef MON ocenił również, że pozytywna opinia Komisji Obrony Narodowej o rządowym projekcie ustawy budżetowej świadczy o odpowiedzialności polskiej sceny politycznej. To pierwszy budżet obronny przygotowany po przyjęciu ustawy o obronie ojczyzny, która obowiązuje od 23 kwietnia. Wydatki wynoszące ponad 97 miliardów złotych stanowią 3 procent PKB.

Pieniądze będą przeznaczone na zwiększenie liczebności armii i jej modernizację. Na szkolenia przeznaczono 16 miliardów złotych, a wydatki majątkowe to 39 miliardów złotych. Większość z tych, bo ponad 24 miliardy złotych, ma pójść na nowy sprzęt i uzbrojenie, w tym ponad 4,7 miliardów złotych na inwestycje budowlane.

PR24/dad

"Jerusalem post": Iran transportuje drony do Rosji czterema liniami lotniczymi i drogą morską

05.11.2022 13:14
Izraelski dziennik "Jerusalem post" podał w sobotę, że Iran transportuje drony do Rosji czterema liniami lotniczymi i drogą morską, przez Morze Kaspijskie i innymi szlakami, na statkach należących do firm powiązanych z Korpusem Strażników Rewolucji.

"Widać liczne próby antagonizowania Polaków i Ukraińców". Stanisław Żaryn ostrzega przed dezinformacją

05.11.2022 14:01
Propaganda Kremla wzmacnia działania informacyjne przeciwko Polsce osadzone w kontekście rosyjskiej wojny na Ukrainie - przekazał w sobotę sekretarz stanu w kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Rosjanie znów wywożą dzieci z okupowanej Chersońszczyzny. "To jawne ludobójstwo"

05.11.2022 16:09
Rosjanie wywieźli dwanaścioro dzieci z ośrodka opieki w miejscowości Oleszki w okupowanym obwodzie chersońskim - poinformował w sobotę rzecznik praw dziecka Ukrainy Dmytro Łubinec. Jak przekazał, grupa dzieci w wieku od 9 do 17 lat trafiła na anektowany Krym.