Redakcja Polska

Zełenski o limicie cen na rosyjską ropę: niepoważny, wynosi 60 USD, Polska i kraje bałtyckie chciały 30

04.12.2022 09:00
Unijne kraje ostatecznie zatwierdziły limit cenowy na rosyjską ropę na poziomie 60 dolarów za baryłkę. Pułapy są wprowadzane wspólnie przez Unię Europejską i kraje grupy G7.
Audio
  • Prezydent Ukrainy: niewystarczający limit cenowy na rosyjską ropę [posłuchaj]
Prezydent Ukrainy Zełenski
Prezydent Ukrainy Zełenski Wołodymyr Zełenski/Facebook

Prezydent Ukrainy uznał za "niepoważny" limit cenowy na rosyjską ropę ustalony na 60 dolarów za baryłkę. Wołodymyr Zełenski powiedział, że poziom ten jest komfortowy dla Moskwy: "Logika jest oczywista - jeżeli limit cenowy na rosyjską ropę wynosi 60 dolarów zamiast 30, o czym mówiła Polska i kraje bałtyckie, to do rosyjskiego budżetu wpłynie rocznie około 100 miliardów dolarów. Te pieniądze będą przeznaczone nie tylko na wojnę i sponsorowanie innych reżimów oraz organizacji terrorystycznych. Te pieniądze zostaną przeznaczone również na dalsze destabilizowanie dokładnie tych państw, które teraz próbują uniknąć podejmowania poważniejszych decyzji." 

Wcześniej unijne kraje ostatecznie zatwierdziły limit cenowy na rosyjską ropę na poziomie 60 dolarów za baryłkę. Pułapy są wprowadzane wspólnie przez Unię Europejską i kraje grupy G7. Mają one zmniejszyć zyski Rosji ze sprzedaży ropy. „To jeszcze bardziej uderzy w dochody Rosji i ograniczy jej zdolności do prowadzenia wojny na Ukrainie” - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Polska była ostatnim krajem, który w piątek zgodził się na maksymalną cenę rosyjskiej ropy, a decyzję uzależniała od spełnienia trzech warunków. Po pierwsze Polska wymusiła na Komisji rozpoczęcie negocjacji w sprawie 9. pakietu sankcji wobec Rosji. Pierwsze konsultacje rozpoczną się w niedzielę (4 grudnia). Po drugie Warszawa zabiegała o jak najniższy pułap cenowy. Początkowo proponowano 70 dolarów za baryłkę, ostatecznie ustalono że będzie to 60 dolarów. „Cena niższa o ponad 14 procent od tej szacowanej ceny rosyjskiej ropy wczoraj” - podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś

Kolejny warunek to przejrzysty i dynamiczny mechanizm dostosowania pułapów do wahań rynkowych. „To jest co najmniej 5 procent poniżej ceny rynkowej” - dodał ambasador Andrzej Sadoś. Zastrzegł, że punktem odniesienia są ceny podawane w statystykach International Energy Agency, która jest uznaną światową organizacją zajmująca się badaniem cen rynkowych, które różnią się w zależności od miejsca sprzedawania, bo wliczany jest także transport.

IAR/ks

Jest zgoda krajów Unii Europejskiej na limity cenowe na rosyjską ropę

03.12.2022 09:09
Finalna decyzja zostanie podjęta w trybie obiegowym w niedzielę. Ostatnim krajem, który dał zielone światło dla sfinalizowania procedur była Polska, przewodząca państwom opowiadającym się za jak najniższym limitem.

Litwa i Łotwa od września odmówiły wpuszczenia na swoje terytorium ponad tysiąca Rosjan

03.12.2022 15:00
Jesienią kraje bałtyckie i Polska wprowadziły zakaz wjazdu dla rosyjskich obywateli, którzy posiadają krótkoterminowe wizy Schengen wydane w celach turystycznych i wypoczynkowych.

Eksperci: Rosja chce wymusić wyprzedzające ustępstwa, wykorzystuje chęć Zachodu do negocjacji

03.12.2022 12:52
- Rosja próbuje wykorzystać chęć krajów zachodnich, by doszło do negocjacji w wojnie z Ukrainą i dąży do sytuacji, w której Zachód pójdzie na ustępstwa w celu zachęcenia Moskwy do rozmów - pisze amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.