Redakcja Polska

Eksperci: Rosja chce wymusić wyprzedzające ustępstwa, wykorzystuje chęć Zachodu do negocjacji

03.12.2022 12:52
- Rosja próbuje wykorzystać chęć krajów zachodnich, by doszło do negocjacji w wojnie z Ukrainą i dąży do sytuacji, w której Zachód pójdzie na ustępstwa w celu zachęcenia Moskwy do rozmów - pisze amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.
Zniszczenia wojenne na Ukrainie
Zniszczenia wojenne na UkrainiePAP/EPA/SERGIY KOZLOV

W codziennej analizie Instytutu, dotyczącej wojny na Ukrainie, napisano, że Rosja próbuje wykorzystać pragnienie negocjacji, jakie wykazuje Zachód, aby stworzyć sytuację, w której zachodni politycy poczują presję, by pójść na ustępstwa. Miałyby one skłonić Rosję do udziału w rozmowach. Autorzy analizy przypomnieli, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał wczoraj przez telefon z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział z kolei, że może się spotkać z Władimirem Putinem, jeśli będzie on chciał zakończyć wojnę. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powtórzył natomiast żądania, jakie Rosja wysuwała wobec Stanów Zjednoczonych i NATO przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę. 

Zdaniem Instytutu Studiów nad Wojną, Rosjanie prezentują takie stanowisko, aby skłonić Zachód do ustępstw, które miałyby zachęcić Moskwę do udziału w negocjacjach. Ustępstwa te mogłyby objąć ograniczenie wsparcia dla Ukrainy, uznanie włączenia części terytorium tego kraju do Rosji i ograniczenie działań NATO w Europie.

Analitycy uważają też, że Rosja chciałaby skłonić Zachód do rozpoczęcia negocjacji bez określenia, czy mają one prowadzić do zawieszenia broni, czy też do trwałego pokoju. Zdaniem Instytutu Studiów nad Wojną, Rosja skorzystałaby z przerwania działań wojennych, gdyż mogłaby w tym czasie wzmocnić swoje siły przed dalszymi operacjami ofensywnymi.

IAR/ks

Szef MSZ: wzywamy społeczność międzynarodową do powstrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę

01.12.2022 09:44
"W ramach konferencji społeczeństwa obywatelskiego OBWE przyjęto w środę Deklarację Łódzką, której autorzy wzywają społeczność międzynarodową do powstrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz niedopuszczenia do bezkarności jej sprawców" - poinformowało MSZ.

Żaryn: destabilizacja relacji między Polską i Ukrainą nadal najważniejsza w dezinformacji Kremla

01.12.2022 11:35
- W przekazach propagandowych i dezinformacyjnych Kremla destabilizacja relacji między Polską i Ukrainą nadal pozostaje najważniejsza - ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

"Rosja to dziś państwo zbrodnicze". Andrzej Duda ostrzega przed uznaniem rosyjskich zdobyczy

01.12.2022 14:31
Prezydent Andrzej Duda mówił w Łodzi, że decyzja o inwazji na Ukrainę zapadła na Kremlu w Moskwie i aktywność Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie nie była w stanie tego zmienić.

Szef dyplomacji UE przyznaje: Ukraina zasłużyła na wejście do Unii Europejskiej

02.12.2022 10:20
- Ukraina płaci wielką cenę za wojnę i teraz to jasne, że zasługuje na wejście do Unii Europejskiej. Wierzę, że stanie się jej członkiem - oświadczył w czwartek w Warszawie wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.

Działania ofensywne Rosjan ograniczone. Brakuje im amunicji, mają kłopoty logistyczne

02.12.2022 13:14
Brytyjski wywiad ocenia, że rosyjskim wojskom na Ukrainie zaczyna brakować amunicji, co ogranicza ich działania ofensywne przeciwko Ukraińcom.