Redakcja Polska

Ukraina wzywa do usunięcia Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ

26.12.2022 17:32
Ukraina wzywa do usunięcia Rosji z Organizacji Narodów Zjednoczonych, gdzie kraj ten może zgłaszać weto do jakiejkolwiek rezolucji Rady Bezpieczeństwa jako jej stały członek.
Szef MSZ Ukrainy: nasze pytanie jest proste: czy Rosja ma prawo pozostawania stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ i czy ma w ogóle prawo do zasiadania w ONZ?
Szef MSZ Ukrainy: nasze pytanie jest proste: czy Rosja ma prawo pozostawania stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ i czy ma w ogóle prawo do zasiadania w ONZ? lev radin/Shutterstock

"Ukraina wzywa państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych do pozbawienia Federacji Rosyjskiej statusu stałego członka Rady Bezpieczeństwa i do wykluczenia z Narodów Zjednoczonych w ogóle"- głosi oświadczenie ministerstwa spraw zagranicznych w Kijowie, zamieszczone na stronie internetowej.

- Ogłosiliśmy na szczeblu oficjalnym nasze szczegółowe i dobrze uargumentowane stanowisko, dlaczego obecność Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i ogólnie w tej organizacji, jest nielegalna. Dostarczyliśmy szczegółowe dowody na to, jak 31 lat temu delegacja rosyjska po prostu przejęła przewodnictwo ZSRR w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - państwa, które w tym czasie przestało istnieć - bez żadnych ustawowych podstaw - powiedział. szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

"Gwałt na Karcie Narodów Zjednoczonych"

Minister powiedział, że "gwałt na Karcie Narodów Zjednoczonych" odbył się na zasadzie zwykłej zmiany nazwy z "ZSRR” na "Federacja Rosyjska" i podkreślił, że jest to rażące naruszenie art. 4 ust. 2 Karty, który jasno określa jedyną możliwą procedurę uzyskania członkostwa w Organizacji.

- Przez ponad trzy dekady wszyscy po prostu przymykali oko na ten haniebny fakt. Ale Ukraina nie będzie milczeć. Dziś rozpoczęliśmy walkę o pozbawienie Rosji statusu stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ta walka nie będzie łatwa. Rosja będzie się temu sprzeciwiać, i to nie tylko ona. Ale nie zniesiemy dłużej kłamstw i fałszerstw. Zadanie jest trudne, ale nie ma rzeczy niemożliwych - powiedział szef ukraińskiego MSZ.

W oświadczeniu ministerstwa spraw zagranicznych w Kijowie poinformowano, że "Ukraina rozpoczyna złożony proces mający na celu pozbawienie Rosji statusu stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ i wykluczenie jej z całej ONZ".


IAR/dad

"Wróg zrobi wszystko, by najbliższe dni były pełne ciemności". Zełenski ostrzega przed kolejnymi atakami

26.12.2022 10:22
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł swych rodaków przed kolejnymi rosyjskimi atakami w ostatnich dniach tego roku. - Musimy zdawać sobie z sprawę, że nasz wróg zrobi wszystko, by te dni były dla nas ciężkie i pełne ciemności - podkreślił.

Były szef Pentagonu: Rosja nie jest w stanie pokonać Ukraińców, ani pobić NATO. "Niemcy niestety zawodzą"

26.12.2022 11:36
Rosjanie nie są w stanie pokonać Ukraińców, więc nie będą w stanie pobić NATO. To, co zrobili Ukraińcy, to okaleczyli konwencjonalne siły Rosji na długie, długie lata. Nie oznacza to jednak, że Rosjanie nie będą w stanie zagrażać państwom przy swojej granicy - powiedział w rozmowie z PAP były szef Pentagonu Mark Esper.

Skala zbrodni Rosjan na Ukrainie przeraża. "Odkrywamy katownie dla dzieci"

26.12.2022 14:25
Skala zbrodni, popełnionych przez Rosję na wyzwolonych terytoriach Ukrainy przeraża. Odkrywamy katownie, w których przetrzymywano dzieci, a torturowanie prądem podczas przesłuchań było tam codziennością - powiedział ukraiński Rzecznik Praw Człowieka Dmytro Łubinec.

Propaganda Kremla. Stanisław Żaryn: chcą wykazać, że zachód i NATO są odpowiedzialne za wszelkie zło

26.12.2022 15:30
- Rosyjskie ośrodki propagandowe starają się wykazać, że Zachód oznacza zło - powiedział pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Taka manipulacja informacjami ma kreować obraz rzeczywistości korzystny dla Kremla.