Redakcja Polska

Litwa utworzy dywizję wojskową? Wilno już zamówiło HIMARS-y

28.12.2022 15:41
Litwa wzmacnia swój potencjał wojskowy. Teraz rozważa utworzenie pierwszej - w swojej najnowszej historii - dywizji wojskowej. Ma to być możliwe w związku z nabyciem odpowiedniego sprzętu wojskowego. W zeszłym tygodniu Wilno podpisało umowę na zakup od Amerykanów ośmiu systemów HIMARS.
Audio
  • Litwa rozważa utworzenie dywizji wojskowej. Materiał Kamila Zalewskiego
Litwa planuje wzmocnienie swojej armii, a nawet utworzenie dywizji. Wiąże się to m.in. z zakupami nowoczesnego sprzętu wojskowego
Litwa planuje wzmocnienie swojej armii, a nawet utworzenie dywizji. Wiąże się to m.in. z zakupami nowoczesnego sprzętu wojskowegoMike Mareen/Shutterstock

Szef litewskiego resortu obrony Arvydas Anušauskas powiedział portalowi Delfi, że zwiększenie w przyszłości zdolności wojskowych poprzez utworzenie dywizji może być związane właśnie z zakupem systemu amerykańskich wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Umowa na broń opiewa na blisko pół miliarda dolarów.

Obecnie w litewskim wojsku służy ponad 11 tysięcy żołnierzy zawodowych, blisko trzy i pół tysiąca poborowych i ponad pięć tysięcy ochotników. W strukturze sił zbrojnych tego kraju są trzy brygady. Jedna z nich składa się m.in. z rezerwistów.

Dywizja liczy zwykle do 15 tysięcy żołnierzy i składa się z pułków lub kilku brygad różnych rodzajów wojsk przeznaczonych do prowadzenia walk oraz pododdziałów zabezpieczających działania bojowe.

W ocenie litewskiego ministra obrony, bezpieczeństwo Litwy jest obecnie o wiele lepiej zapewnione niż jeszcze na początku tego roku. Po rosyjskiej agresji władze w Wilnie zwiększyły budżet na obronę kraju oraz przeznaczyły dodatkowe środki na zakup uzbrojenia.

Ponadto od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę NATO zdecydowało o wzmocnieniu swojej obecności w krajach wschodniej flanki, w tym m.in. na Litwie. Dominującą siłą sojuszniczą w tym kraju są Niemcy. Jak zapowiedział Sojusz Północnoatlantycki, w przyszłym roku sojusznicza obecność w państwach bałtyckich ma się jeszcze bardziej zwiększyć.

W ocenie Arvydasa Anušauskasa, gdyby Rosja chciała zaatakować teraz jakikolwiek kraj NATO, to poniosłaby ogromną klęskę militarną.

Wschodnia flanka NATO. Oprac. PAP/Maciej Zieliński Wschodnia flanka NATO. Oprac. PAP/Maciej Zieliński


IAR/dad

Rosja zniszczyła ponad 700 obiektów infrastruktury krytycznej na Ukrainie. "To zbrodnia wojenna"

28.12.2022 12:37
Od początku pełnoskalowej agresji na Ukrainę Rosja uszkodziła 702 obiekty krytycznej infrastruktury - poinformował wiceszef ukraińskiego MSW Jewgienij Enin. Chodzi przede wszystkim o stacje energetyczne, gazociągi i mosty.

"Rosja już została pokonana". Amerykański generał nie ma wątpliwości

28.12.2022 14:44
"Rosja już została pokonana. Choć się do tego nie przyznaje, została zmuszona do odwrotu, jest to jasne dla społeczności wojskowej w NATO i USA. Myślę, że wielu ludzi było zaskoczonych jej niepowodzeniami" - powiedział w wywiadzie udzielonym Głosowi Ameryki były naczelny dowódca sił NATO w Europie, emerytowany amerykański generał James L. Jones.

Mieszkańcy bloków będą mogli produkować prąd

28.12.2022 15:09
Pierwszego lutego przyszłego roku rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie montażu instalacji fotowoltaicznych na blokach mieszkalnych. Szczegóły programu ogłosiło Ministerstwo Rozwoju i Technologii.