Redakcja Polska

Niemcy wnoszą do budżetu UE 25 mld euro netto, ale zyskują ponad pięć razy więcej

04.01.2023 12:40
Według wyliczeń agencji dpa Niemcy wniosły do wydatków wspólnotowych UE w 2021 roku ok. 25,1 mld euro netto. Jednocześnie jak informuje rząd w Berlinie, Niemcy czerpią najwięcej korzyści z jednolitego rynku UE, zyskując na nim ponad pięć razy więcej, bo aż 132 mld euro rocznie.
Niemcy wnoszą do budżetu UE 25 mld euro netto, ale zyskują ponad pięć razy więcej, bo 132 mld euro rocznie
Niemcy wnoszą do budżetu UE 25 mld euro netto, ale zyskują ponad pięć razy więcej, bo 132 mld euro rocznie sinonimas/ Shutterstock

Zapytana przez dpa o konkretne wpłaty Niemiec do budżetu UE Komisja Europejska nie chciała komentować tych danych. Urząd od pewnego czasu nie publikuje bilansów, ponieważ obawia się, że dane te mogą zostać zinstrumentalizowane politycznie - na przykład przez przeciwników UE w krajach będących płatnikami netto. Ponadto Komisja zwraca uwagę, że korzyści z członkostwa w UE nie można wywnioskować tylko z danych budżetowych. Argumentuje na przykład, że korzyści finansowe, które kraje eksportujące, takie jak Niemcy, odnoszą dzięki swobodnemu przepływowi towarów, są pomijane w tym równaniu.

Według wyliczeń agencji dpa Niemcy wniosły do wydatków wspólnotowych UE w 2021 roku ok. 25,1 mld euro netto. Jednocześnie jak informuje rząd w Berlinie, Niemcy czerpią najwięcej korzyści z jednolitego rynku UE, zyskując na nim ponad pięć razy więcej, bo aż 132 mld euro rocznie.

"Żadna europejska gospodarka nie czerpie takich korzyści"

Jest to dostrzegane w Berlinie. "Żadna europejska gospodarka nie czerpie takich korzyści z jednolitego rynku UE, jak gospodarka niemiecka" - czytamy na stronie internetowej rządu federalnego. Niemcy wpłacają dużo pieniędzy do puli UE, ale czerpią z tego jeszcze więcej korzyści.

Według danych opublikowanych na stronie niemieckiego rządu w lutym 2022 roku jednolity rynek europejski "zwiększa dochód na mieszkańca o 1000 euro rocznie".

Dodatkowo wspólny rynek gwarantuje kanały sprzedaży dla niemieckich firm. Jak podaje rząd w Berlinie w 2020 roku 67,1 proc. niemieckiego eksportu trafiło na jednolity rynek UE.

Co więcej, około 28 proc. niemieckich miejsc pracy zależy od eksportu, a tym samym od rynku wewnętrznego UE - dodano na stronie rządu RFN.


PAP/dad


Niemcy nie będą negocjować z Polską w sprawie reparacji. Jabłoński: to dowód daleko idącej arogancji

04.01.2023 09:44
Odpowiedź Niemiec na polską notę w sprawie reparacji jest dowodem daleko idącej arogancji - ocenił w środę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Według niego, będzie ona dla Niemców "ogromnym problemem i powodem poważnego wstydu na arenie międzynarodowej", ponieważ polski rząd będzie o tej sprawie głośno mówił.

Szpiegowali na rzecz Rosji. Jest akt oskarżenia przeciw Rosjaninowi i Białorusinowi

04.01.2023 10:20
Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko Rosjaninowi oraz obywatelowi Białorusi, którym zarzucił prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU) - poinformowała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.

W 2022 roku Grupa Orlen odebrała 58 dostaw LNG

04.01.2023 11:32
W 2022 roku Grupa Orlen odebrała 58 dostaw LNG gazu skroplonego w Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. To najwięcej od początku funkcjonowania gazoportu. Łącznie do Świnoujścia sprowadzono 4,4 mln ton LNG, czyli o 57 proc. więcej niż w 2020 roku.