Redakcja Polska

Wernisaż wystawy "Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech” w Instytucie Polskim w Berlinie

12.01.2023 09:42
W ramach wydarzeń organizowanych przez polskie placówki z okazji obchodów 100. rocznicy powołania Związku Polaków w Niemczech w czwartek w siedzibie Instytutu Polskiego w Berlinie, Ambasada RP razem z Instytutem Polskim organizuje publiczny wernisaż wystawy pt. "Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech”.
Wystawa Jesteśmy Polakami z okazji stulecia Związku Polaków w Niemczech
Wystawa "Jesteśmy Polakami" z okazji stulecia Związku Polaków w Niemczech Twitter/ipngovpl

"Wystawa została opracowana merytorycznie przez gdański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej na podstawie materiałów pochodzących m. in. ze zbiorów: Biblioteki Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego czy Instytutu Śląskiego. Wystawa służy upowszechnieniu narracji o Związku Polaków w Niemczech, obchodzącym 100-lecie funkcjonowania i jego dokonaniach, zwłaszcza w latach 1922-1945, a także przedstawieniu sylwetek najważniejszych działaczy Związku tamtego okresu" - powiedział ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.

Inauguracja wystawy w formule zamkniętego pokazu dla organizacji polonijnych odbyła się 16 grudnia 2022 r. w Ambasadzie RP. Wystawę otworzyli wtedy wspólnie ambasador Pawłoś oraz dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku i jednocześnie autor wystawy dr Paweł Warot.

Ambasador podkreślał wówczas, że "Związek Polaków w Niemczech spod znaku Rodła został powołany w Berlinie jako spadkobierca wszystkich organizacji polonijnych na terenach zaboru pruskiego".

"Wystawa dedykowana jest charyzmatycznym twórcom i działaczom Związku. Głównym ówczesnym zadaniem Związku była obrona praw polskiej mniejszości w Niemczech, przy równoczesnym umacnianiu świadomości narodowej i dbałości o polskie dziedzictwo kulturowe" - powiedział.

Ambasador Dariusz Pawłoś zwrócił się do obecnych w trakcie wydarzenia działaczy Związku, mówiąc że "są spadkobiercami tych tradycji i muszą z całą determinacją i pełnym zaangażowaniem kontynuować to dzieło".

Pod koniec 2023 roku w przyszłej siedzibie Ambasady RP w centrum Berlina, planowana jest pełnowymiarowa wystawa (ponad 90 plansz) połączona z polsko-niemiecką konferencją dotyczącą historii Związku Polaków w Niemczech - poinformował  ambasador Pawłoś.


PAP/ho


Jerzy Nowosielski uznany przez Sejm jednym z patronów roku 2023

10.01.2023 14:13
W tym roku - 7 stycznia - obchodziliśmy setną rocznicą urodzin tego malarza, rysownika, scenografa, filozofa i teologa prawosławnego, uznawanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon.

Wystawa „Wkład Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe”

11.01.2023 12:23
Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie zaprasza na ekspozycję, prezentującą najistotniejsze osiągnięcia inżynieryjne i naukowe Polaków pomiędzy XVII a XX wiekiem.

Do Polski przybędą niemieccy żołnierze mający obsługiwać wyrzutnie Patriot. Jest zgoda władz

12.01.2023 09:49
Jest zgoda polskich władz na stacjonowanie w naszym kraju żołnierzy Bundeswehry mających obsługiwać system Patriot. Odpowiedni dokument w tej sprawie podpisał prezydent Andrzej Duda.