Redakcja Polska

Andrzej Duda w "Financial Times": NATO powinno dać Ukrainie gwarancje także po zakończeniu wojny

20.02.2023 09:43
NATO powinno dać Ukrainie gwarancje także po zakończeniu wojny - to apel polskiego prezydenta Andrzeja Dudy, który pada w rozmowie z dziennikiem Financial Times.
Prezydent Duda: NATO powinno dać Ukrainie gwarancje także po zakończeniu wojny
Prezydent Duda: NATO powinno dać Ukrainie gwarancje także po zakończeniu wojnyAA/ABACA / Abaca Press / Forum

Prezydent mówi, że chodzi o to, by Ukraińcy "mieli poczucie, że NATO przy stoi przy ich boku". Andrzej Duda podkreśla, że nasi sąsiedzi rozumieją, że przystąpienie do Sojuszu na krótką metę nie jest realne, ale dodaje, że Kijów oczekuje jakiś gwarancji bezpieczeństwa.

Financial Times podkreśla, że na konferencji bezpieczeństwa w Monachium niemieccy i amerykańscy dyplomaci byli sceptyczni co do podobnych gwarancji.

Zabezpieczenie dla Ukrainy 

Gazeta dodaje, że Ukraińcy domagają się jednak jakiegoś zabezpieczenia, bo mają złe doświadczenia, po tym jak Memorandum Budapesztańskie pozostało na papierze. Porozumienie z 1994 roku zakładało, że Kijów pozbędzie się broni nuklearnej, a w zamian Moskwa uszanuje ukraińską suwerenność.

Prezydent komentuje też niedawne słowa z Berlina w sprawie czołgów. Kanclerz Scholz ponaglał w Monachium sojuszników, by teraz, gdy mają już zielone światło od Niemiec, wysłali maszyny szybciej. - Nie bardzo rozumiem, o co chodzi - odpowiada Andrzej Duda. Tłumaczy, że najpierw trzeba się upewnić, że nie zabraknie części zapasowych do Leopardów, a te dostarczyć mogą tylko Niemcy.

W rozmowie z dziennikiem Andrzej Duda podkreśla też, że chciałby, aby podczas wizyty w Polsce prezydent USA Joe Biden raz jeszcze w zdecydowany sposób podkreślił, że USA będzie respektować artykuł piąty traktatu o NATO: "atak na jedno państwo członkowskie to atak na wszystkich".


IAR/dad

"Tagesspiegel": Europa Wschodnia, z Polską na czele, zyskuje na znaczeniu

19.02.2023 14:22
Wojna na Ukrainie stopniowo zmieniła równowagę w UE - partnerzy ze Wschodu zyskują na znaczeniu, z Polską na czele. Zwyczajowa dominacja Francji i Niemiec wydaje się maleć – pisze w podsumowaniu Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa portal dziennika "Tagesspiegel".

"Wymazać naród" - film o rosyjskiej zbrodni na dziedzictwie kulturowym Ukrainy

19.02.2023 17:14
Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa - dokumentu o rosyjskiej zbrodni na dziedzictwie kulturowym Ukrainy, który powinien zobaczyć każdy. Rosjanie zniszczyli lub uszkodzili 1271 tamtejszych obiektów kultury - podało w mediach społecznościowych MKiDN.

Pierwsze francuskie "lekkie czołgi" AMX-10 RC w przyszłym tygodniu na Ukrainie

19.02.2023 18:02
Pierwsze francuskie opancerzone samochody rozpoznawcze AMX-10 RC nazywane lekkimi czołgami pod koniec przyszłego tygodnia zostaną dostarczone na Ukrainę. Wcześniejsze zapowiedzi potwierdził w rozmowie z dziennikiem "Le Parisien" minister obrony Francji Sebastien Lecornu.