Redakcja Polska

Jest rezolucja UE w sprawie Białorusi. W niej apel o uwolnienie Poczobuta, wezwanie do dalszych sankcji

15.03.2023 14:04
Parlament Europejski potępił białoruskie władze za prześladowanie polskiej mniejszości oraz za skazanie krytyków reżimu Łukaszenki, w tym polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta oraz laureata nagrody Nobla Alesia Białackiego. Europosłowie wezwali władze w Mińsku do natychmiastowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych.
Unijna rezolucja ws. Białorusi: Apel o uwolnienie polskiego dziennikarza, wezwanie do dalszych sankcji oraz krytyka MKOlu
Unijna rezolucja ws. Białorusi: Apel o uwolnienie polskiego dziennikarza, wezwanie do dalszych sankcji oraz krytyka MKOluAlexandros Michailidis/Shutterstock

Europarlament przegłosował dziś specjalną rezolucję w sprawie politycznych represji na Białorusi. Znalazł się w niej apel do instytucji unijnych o nałożenie na Białoruś takich samych sankcji, jak na Rosję. Europosłowie skrytykowali także MKOl za dopuszczenie do igrzysk białoruskich i rosyjskich sportowców.
Według europosłów polityczne represje reżimu Łukaszenki muszą spotkać się ze zdecydowaną reakcją ze strony Unii Europejskiej - w tym przede wszystkim z sankcjami wobec osób i podmiotów wykonujących polecenia Mińska. Deputowani wyrazili ubolewanie, że Białoruś nie została włączona do dziesiątego pakietu sankcji - ich zdaniem kraj ten również bierze udział w napaści na Ukrainę.

W ocenie Parlamentu Europejskiego presja na Rosję i Białoruś powinna być odczuwalna na każdym polu, również sportowym, dlatego europosłowie skrytykowali MKOl za to, że dopuścił sportowców z tych krajów do igrzysk pod neutralną flagą. Społeczność międzynarodowa powinna naciskać na komitet olimpijski by wycofał się ze swojej decyzji - napisano w rezolucji.

Ze ubolewaniem deputowani odnieśli się także do faktu, że w połowie lutego minister spraw zagranicznych Węgier postanowił odwiedzić Mińsk. Ich zdaniem jest to sprzeczne z polityką Unii.

Na początku lutego sąd w Grodnie skazał Andrzeja Poczobuta na osiem lat więzienia, rzekomo za podejmowanie działań "na szkodę Białorusi" i za "wzniecanie nienawiści". W ocenie polskich władz to jaskrawy przejaw prześladowania mniejszości polskiej w tym kraju. Andrzej Poczobut jest publicystą, blogerem oraz działaczem Związku Polaków na Białorusi. W swoich artykułach wielokrotnie krytykował reżim Aleksandra Łukaszenki. Od dwóch lat w areszcie przebywa również białoruski działacz społeczny Aleś Bialacki. W ubiegłym roku został laureatem pokojowej nagrody Nobla, wspólnie z rosyjskim Stowarzyszeniem Memoriał i ukraińskim Centrum Wolności Obywatelskich. Grozi mu wyrok dziesięciu lat więzienia.


IAR/dad

Biały Dom popiera decyzję Polski w sprawie przekazania Ukrainie MiG-ów-29

15.03.2023 11:01
Jeśli jakieś państwo chce dostarczyć myśliwce Ukrainie, z pewnością popieramy to, jeśli jest to suwerenna decyzja tego kraju - oświadczył we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Skomentował w ten sposób zapowiedzi polskich władz dotyczących przekazania samolotów MiG-29 Ukrainie.

Twarde stanowisko Polski ws. sankcji wobec Białorusi. Szynkowski vel Sęk zapowiada presję na UE

15.03.2023 12:41
 - Polska będzie twardo stawiała sprawę sankcji wobec Białorusi - zapowiada w Programie 3 Polskiego Radia minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk. Dziś ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś ma przedstawić ten wątek na spotkaniu z przedstawicielami krajów członkowskich w Brukseli.