Redakcja Polska

Twarde stanowisko Polski ws. sankcji wobec Białorusi. Szynkowski vel Sęk zapowiada presję na UE

15.03.2023 12:41
 - Polska będzie twardo stawiała sprawę sankcji wobec Białorusi - zapowiada w Programie 3 Polskiego Radia minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk. Dziś ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś ma przedstawić ten wątek na spotkaniu z przedstawicielami krajów członkowskich w Brukseli. 
Audio
  • Szymon Szynkowski vel Sęk o sankcjach nakładanych na Białoruś
Sankcje wymagają jednomyślności 27 państw członkowskich UE
Sankcje wymagają jednomyślności 27 państw członkowskich UEShutterstock/MDart10

Minister Szynkowski vel Sęk mówił w Programie 3 Polskiego Radia, że choć ostatni 10 pakiet sankcji unijnych jest ambitny, to Polska uzyskała deklarację, że niebawem zostaną one wymierzone także w Białoruś. "Ta deklaracja nie jest realizowana. Pytamy o to zarówno szwedzką prezydencję (Unii), jak i tych, którzy po drodze ten proces hamują" - mówił minister. Dodał, że ambasador na dzisiejszym spotkaniu będzie "twardo stawiał" tę sprawę.

Polska chce między innymi, by na Białoruś nie trafiały samochody i części do aut, eksportowane następnie do Rosji, a także żeby rosyjskie meble nie trafiały za pośrednictwem Białorusi do krajów eurtopejskich.

W środę w Brukseli ambasadorowie państw członkowskich przy UE podejmą kolejną próbę przyjęcia nowych sankcji UE na Rosję i Białoruś. Wymaga to jednomyślności unijnej "27-ki" Polska jest rozczarowana działaniami szwedzkiej prezydencji w UE, która kieruje pracami nad przyjęciem restrykcji.

Restrykcje wymagają jednomyślności 27 państw członkowskich, a tej ciągle nie ma, m.in. dlatego, że część krajów chce wyłączeń od dotychczasowych restrykcji dla eksportu białoruskiego potasu, a część nie chce na to się zgodzić. W sprawie sankcji na Rosję część krajów, w tym Francja, Węgry i Bułgaria sprzeciwiają się objęciu restrykcjami rosyjskiej energii nuklearnej.

Pracami nad przyjęciem sankcji kieruje szwedzka prezydencja. Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś pytany o tę sprawę powiedział, że jest "rozczarowany dotychczasową bezczynnością szwedzkiej prezydencji".


IAR/PAP/PR3/dad

Biały Dom popiera decyzję Polski w sprawie przekazania Ukrainie MiG-ów-29

15.03.2023 11:01
Jeśli jakieś państwo chce dostarczyć myśliwce Ukrainie, z pewnością popieramy to, jeśli jest to suwerenna decyzja tego kraju - oświadczył we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Skomentował w ten sposób zapowiedzi polskich władz dotyczących przekazania samolotów MiG-29 Ukrainie.

Jest rezolucja UE w sprawie Białorusi. W niej apel o uwolnienie Poczobuta, wezwanie do dalszych sankcji

15.03.2023 14:04
Parlament Europejski potępił białoruskie władze za prześladowanie polskiej mniejszości oraz za skazanie krytyków reżimu Łukaszenki, w tym polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta oraz laureata nagrody Nobla Alesia Białackiego. Europosłowie wezwali władze w Mińsku do natychmiastowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych.

Jedna z sal Parlamentu Europejskiego została nazwana na cześć Witolda Pileckiego

15.03.2023 15:15
Jedna z sal Parlamentu Europejskiego w Brukseli będzie nosiła imię rotmistrza Witolda Pileckiego - taką zmianę jednomyślnie zatwierdziły władze europarlamentu. Wnioskowali o to deputowani z różnych krajów i grup politycznych - w tym między innymi europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Fotyga oraz litewska polityk z grupy ludowców Rasa Jukneviciene.

Szef brytyjskiej dyplomacji dla Polskiego Radia: wojna może się szybko nie skończyć

15.03.2023 16:00
Szef brytyjskiej dyplomacji w rozmowie z londyńskim korespondentem Polskiego Radia ostrzegł, że "wojna na Ukrainie może się szybko nie skończyć". James Cleverly dodał, że trzeba uzupełniać zapasy wojskowe. Polityk skomentował też pomysł utworzenia w Polsce fabryki amunicji. - Po roku już wiemy: członkostwo w NATO chroni Polskę przed ewentualną rosyjską agresją - zapewnił jednocześnie Cleverly.