Redakcja Polska

Minister Zbigniew Rau w Chorwacji. Rozmowy o wojnie na Ukrainie i współpracy gospodarczej

20.04.2023 16:15
Przygotowania do szczytu NATO, rosyjska agresja na Ukrainę i współpraca gospodarcza - to najważniejsze tematy poruszane podczas wizyty ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua w Chorwacji. Szef polskiej dyplomacji rozmawiał przed południem z Przewodniczącym Zgromadzenia Chorwackiego Gordanem Jandrokovićem. Spotka się też z premierem Andrejem Plenkovićem.
Zbigniew Rau w Chorwacji
Zbigniew Rau w Chorwacji IAR/ Zielenkiewicz

O agendzie rozmów mówił dziennikarzom rzecznik MSZ Łukasz Jasina. - Te spotkania związane są z kilkoma ważnymi elementami naszych relacji. Po pierwsze są to przygotowania do szczytu w Wilnie, to obecnie jeden z najważniejszych celów polskiej dyplomacji, drugą sprawą jest integracja z Europą Bałkanów Zachodnich. Chorwacja, która należy do NATO i Unii Europejskiej, jest jednym z najważniejszych pośredników i przewodników Polski w tych działaniach - wskazał. 

Jak dodał, tematem rozmów jest też współpraca bilateralna, w tym gospodarcza. Wskazał, że do Chorwacji rocznie przybywa milion turystów z naszego kraju.

Przed południem minister Zbigniew Rau w wojskowej asyście honorowej złożył wieniec przed Pomnikiem Ojczyzny w Zagrzebiu.

Szef dyplomacji udzielił też wywiadu dziennikowi "Jutarnji list". Wskazywał między innymi na pomoc, jaką Ukrainie udziela Polska. - Tylko militarne zwycięstwo Ukrainy daje realną szansę na osiągnięcie trwałego i sprawiedliwego pokoju, a tym samym zakończenie tej okrutnej wojny rozpętanej przez Rosję - powiedział minister Zbigniew Rau w wywiadzie dla chorwackiego dziennika. Wskazał też, że Polska jednoznacznie popiera członkostwo Ukrainy w NATO.

Posłuchaj
00:31 Rau2.mp3 Minister Zbigniew Rau spotyka się z władzami Chorwacji (IAR) 

- Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że osiągnięcie konsensusu wśród sojuszników w tej sprawie nie będzie łatwe. Obecnie pracujemy nad przekonaniem naszych sojuszników do podniesienia współpracy politycznej z Ukrainą na nowy poziom. Mamy nadzieję, że zbliżający się szczyt NATO w Wilnie przyniesie pozytywne rozstrzygnięcia w tej sprawie - dodał.


IAR/PR24/dad

Jens Stoltenberg przybył do Kijowa. To pierwsza wizyta szefa NATO od wybuchu wojny

20.04.2023 12:47
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przebywa z niezapowiedzianą wizytą w Kijowie - poinformowały ukraińskie media. Pojawiły się zdjęcia, na których widać szefa Sojuszu przy pomniku w centrum Kijowa, składającego wyrazy szacunku ukraińskim żołnierzom, którzy zginęli w wojnie.

Szef MON: Polska jest bardzo zaawansowana w budowie wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej

20.04.2023 15:23
Korzystamy z najlepszych rozwiązań, budujemy interoperacyjność. Dzięki temu Polska jest bezpieczna - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w Radomiu przy okazji szkolenia żołnierzy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Podkreślił, że odchodzimy od sprzętu postsowieckiego, a Polska jest już bardzo zaawansowana w budowie systemu wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej.