Redakcja Polska

Spotkanie szefów MON krajów V4. Mariusz Błaszczak: zależy nam na wzmocnieniu wschodniej flanki NATO

12.06.2023 12:40
- Na poniedziałkowym spotkaniu ministrów obrony państw V4 rozmawialiśmy o lipcowym szczycie NATO w Wilnie. Przede wszystkim zależy nam na wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu, w tym celu skoordynowane są nasze działania - powiedział na Słowacji wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Szef MON wziął udział spotkaniu ministrów obrony państw V4, które odbywa się w Szczyrbskim Jeziorze na Słowacji. Ministrowie podpisali między innymi deklarację polityczną dotyczącą kontynuacji ochrony przestrzeni powietrznej Słowacji w ramach misji Air Policing.
Spotkanie ministrów obrony Grupy Wyszehradzkiej
Spotkanie ministrów obrony Grupy Wyszehradzkiej MON / Twitter

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że kraje Grupy Wyszehradzkiej ściśle ze sobą współpracują, także na forum Bukaresztańskiej Dziewiątki, Unii Europejskiej i NATO. Szef MON wziął udział spotkaniu ministrów obrony państw V4, które odbywa się w Szczyrbskim Jeziorze na Słowacji. Ministrowie podpisali między innrmi deklarację polityczną dotyczącą kontynuacji ochrony przestrzeni powietrznej Słowacji w ramach misji Air Policing.

Mariusz Błaszczak podkreślił, że przejawem naszej dobrej współpracy jest dyżur bojowy Grupy Wyszehradzkiej. - To jest kolejna - trzecia edycja - w przyszłości jesteśmy za tym, żeby kolejne edycje takiego dyużuru miały miejsce. Wspólnie budujemy interoperacyjność poprzez ćwiczenia naszych żołnierzy, wspólnie też przeznaczamy znaczące sumy na modernizację naszych sił zbrojnych - podkreślił Mariusz Błaszczak.

Posłuchaj
00:31 Blaszczak3242345464.mp3 Mariusz Błaszczak o spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej (IAR) 

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że podczas obrad w ramach lipcowego szczytu NATO w Wilnie nasz kraj chce przede wszystkim uzyskać gwarancje wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu. Podczas wspólnej konferencji prasowej przekazał, że służyło ono koordynacji stanowisk państw należących do grupy, w sprawie wzmocnienia wschodniej flanki NATO. - Rozmawialiśmy także na temat wzmocnienia naszego potencjału, jeżeli chodzi o przemysł zbrojeniowy. Współpracujemy z sobą - czy to w przypadku produkcji amunicji, ale też jesteśmy otwarci na przykład na zainteresowanie naszych partnerów polską bronią. Mam tu na myśli Pioruny, a więc rakiety przeciwlotnicze produkcji polskiej, które tak doskonale sprawdziły się w rękach Ukraińców, którzy tak doskonale bronią swojej niepodległości - powiedział Mariusz Błaszczak.

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mówił też, że projekt "Military Mobility" w istotny sposób przyczynia się do rozwoju obronności i zacieśniania relacji gospodarczych pomiędzy krajami. Inicjatywa "Military Mobility" polega na znoszeniu barier dla szybkiego przerzutu sił i sprzętu wojskowego wewnątrz UE. Podkreślił, że państwa V4 są zaangażowane w rozwój wspólnych przedsięwzięć w ramach Unii Europejskiej. - Podkreślam wagę projektu Military Mobility przede wszystkim z punktu widzenia obronności, ale także z punktu widzenia zacieśnienia relacji między naszymi państwami - również gospodarczych, bo taki szlak komunikacyjny północ - południe niewątpliwie zwiększa możliwości wymiany gospodarczej - podkreślił Mariusz Błaszczak.

Podczas spotkania w Szczyrbskim Jeziorze ministrowie obrony Grupy Wyszehradzkiej podpisali między innrmi deklarację polityczną dotyczącą kontynuacji ochrony przestrzeni powietrznej Słowacji w ramach misji Air Policing.


IAR/PAP/dad

Ukraińcy wyzwolili kilka miejscowości. ISW: zbyt wcześnie, by mówić o przełomie na froncie

12.06.2023 08:43
Siłom ukraińskim udało się wyzwolić kilka miejscowości, jednak na razie jest zbyt wcześnie, by mówić o przełomie w trwającej kontrofensywie – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Rosyjskie źródła próbują umniejszać ukraińskie sukcesy, by nie przyznać, że doszło do przerwania linii obrony.

Polska fundacja przekazała pomoc do walki ze skutkami powodzi wywołanej przez Rosjan

12.06.2023 10:48
Fundacja Współpracy Polsko-Ukraińskiej "U-Work" przekazała nam pomoc materialną, która posłuży do usuwania skutków powodzi wywołanej wysadzeniem przez Rosjan tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce; otrzymaliśmy m.in. motopompy i drony zwiadowcze - poinformowała w poniedziałek ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).

Największy fiński dziennik: Polska wyrasta na militarną potęgą i zwiększa swoją rolę w krajach bałtyckich

12.06.2023 11:47
Silna Polska, stająca się regionalnym i europejskim mocarstwem militarnym, jest obecnie pożądanym sąsiadem dla krajów bałtyckich. W strategicznych planach obronnych Polski jest nie tylko jej większa obecność na Litwie, ale również w Estonii, od której zaczyna się obrona przed Rosją – pisze "Helsingin Sanomat".