Redakcja Polska

Ukraińcy wyzwolili kilka miejscowości. ISW: zbyt wcześnie, by mówić o przełomie na froncie

12.06.2023 08:43
Siłom ukraińskim udało się wyzwolić kilka miejscowości, jednak na razie jest zbyt wcześnie, by mówić o przełomie w trwającej kontrofensywie – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Rosyjskie źródła próbują umniejszać ukraińskie sukcesy, by nie przyznać, że doszło do przerwania linii obrony.
Audio
  • Trwa ukraińska kontrofensywa na okupowanych terytoriach. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Zniszczenia po rosyjskim ataku we wsi Tsyrkuny w obwodzie charkowskim. Miejscowość została zaatakowana z użyciem rakiet S-300. Trwa inwazja Rosji na Ukrainę.
Zniszczenia po rosyjskim ataku we wsi Tsyrkuny w obwodzie charkowskim. Miejscowość została zaatakowana z użyciem rakiet S-300. Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. PAP/Mykola Kalyeniak

Wojska ukraińskie prowadziły 10 i 11 czerwca operacje kontrofensywne na co najmniej trzech odcinkach frontu i mają zdobycze terytorialne – pisze ISW.

Armia Ukrainy prowadziła m.in. działania w rejonie Bachmutu w obwodzie donieckim, a geolokacja nagrań wideo i rosyjskie źródła potwierdzają, że udało im się wyzwolić szereg miejscowości w wyniku ataków w rejonie Wełykiej Nowosyłki. Ukraińskie źródła powiadomiły o wyzwoleniu miejscowości Makariwka, Neskuczne, Błahodatne, Storożewe i Nowodariwka.

Lokalne zdobycze terytorialne Ukraińcy mieli także w walkach na południowy zachód od miejscowości Orichiw w obwodzie zaporoskim.

Źródła rosyjskie, tzw. blogerzy wojskowi, potwierdzają ukraińskie postępy, jednak próbują umniejszać ich znaczenie m.in. twierdząc, że walki toczyły się w "szarych strefach" i na terenach "spornych", które nie były wcześniej w pełni kontrolowane przez rosyjskie wojska.

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar powiadomiła, że armia rosyjska przerzuca swoje najbardziej zdatne do walki formacje z obwodu chersońskiego na kierunek Bachmutu i do obwodu zaporoskiego. Według strony ukraińskiej wysadzenie przez Rosjan zapory na Dnieprze miało na celu skrócenie rosyjskich linii obrony w obwodzie chersońskim i umożliwić przerzucenie wojsk stamtąd na inne odcinki frontu. 


PAP/dad

Rzecznik rządu: Polska będzie blokowała unijny pakt migracyjny na poziomie Rady Unii Europejskiej

11.06.2023 16:15
Piotr Müller mówił, że polskie władze przeciwko pakietowi będą budowały koalicję wśród europosłów i zaapelował do opozycji, aby przyłączyła się do tej inicjatywy

Zniszczenie zapory w Kachowce utrudnia dostawy wody do Krymu

11.06.2023 17:23
Władze rosyjskie jednak prawdopodobnie zaspokoją bezpośrednie zapotrzebowanie ludności na wodę za pomocą zbiorników, racjonowania wody, wiercenia nowych studni i dostarczania wody butelkowanej z Rosji.

Katolicki Uniwersytet Lubelski otworzył biuro w Londynie

11.06.2023 17:30
Komunikacja w nowych mediach, promocja polskiej kultury, teologia - to kilka kursów, z jakich skorzystać będą mogli Polacy mieszkający w Zjednoczonym Królestwie.