Redakcja Polska

Szkolenia ukraińskich pilotów na F-16. "Politico" wskazuje prawdopodobne miejsce ćwiczeń

22.06.2023 09:12
"Politico", powołując się na anonimowe źródła w Departamencie Obrony, wskazało, że "koalicja państw zachodnich bierze pod uwagę Rumunię jako potencjalną lokalizację do szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16". NATO zbliża się do rozpoczęcia działań mających na celu przekazanie tych samolotów siłom ukraińskim - dodano.
Politico wskazuje, w którym kraju mogąodbyć się szkolenia ukraińskich pilotów na F-16.
"Politico" wskazuje, w którym kraju mogą odbyć się szkolenia ukraińskich pilotów na F-16.Santiparp Wattanaporn / Shutterstock

Międzynarodowym działaniom szkoleniowym dla Ukrainy przewodzą Holandia i Dania. O Rumunii jako potencjalnym miejscu szkolenia ukraińskich pilotów poinformowali portal "Politico" dwaj pragnący zachować anonimowość zachodni urzędnicy, w tym jeden z Departamentu Obrony USA.

Szkolenie mają przeprowadzić specjaliści z Lockheed Martin, koncernu, który produkuje myśliwce F-16. Dyrektor operacyjny przedsiębiorstwa, Frank A. St. John potwierdził gotowość do przeprowadzenia takich szkoleń, warunkiem jest jednak to, by kraje NATO zgodziły się przekazać myśliwce Ukraińcom.

Żaden z europejskich oficjeli nie potwierdza, ani nie zaprzecza, że Rumunia brana jest pod uwagę jako miejsce szkolenia. Rzecznik holenderskiego ministerstwa obrony powiedział jedynie, że sojusznicy pracują nad utworzeniem centrum szkoleniowego F-16 w Europie Wschodniej.

Modyfikacja MiG-29

Jednocześnie portal mil.in.ua poinformował, że ukraińskie lotnictwo wojskowe rozpoczęło modyfikacje będących na jej wyposażeniu samolotów MiG-29. Na oficjalnej stronie Sił Powietrznych Ukrainy opublikowano zdjęcie samolotu z zamontowanym na nim węzłem uzbrojenia - elementem konstrukcji, przystosowanym do przenoszenia różnego rodzaju wyposażenia wymiennego.


"Fakt, iż Siły Zbrojne Ukrainy zdecydowały się opublikować to zdjęcie wskazuje, że chętnie zademonstrują nowe możliwości samolotu" - skomentowali analitycy amerykańskiego portalu The Drive zajmującego się technologiami oraz wojskowością. 

PAP/IAR/dad

Szef NATO: latem rozpoczną się szkolenia ukraińskich pilotów na F-16

16.06.2023 16:40
Latem rozpoczną się szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 - poinformował sekretarz generalny NATO. Jens Stoltenberg powiedział po spotkaniu ministrów obrony państw Sojuszu w Brukseli, że konsekwencją tego szkolenia będzie dostarczenie Ukrainie tych samolotów. Szkolenia pilotów mają zacząć Holandia i Dania. Polska jest również wśród krajów, które zaoferowały takie szkolenia.

Producent F-16 jest gotowy szkolić pilotów z Ukrainy, a po wojnie wybudować bazę w Ukrainie

19.06.2023 15:26
Produkujące myśliwce F-16 amerykańskie przedsiębiorstwo Lockheed Martin gotowe jest przeszkolić ukraińskich pilotów z obsługi tych samolotów, jeżeli NATO zdecyduje się przekazać je Kijowowi - wynika z opublikowanego w poniedziałek przez dziennik "Financial Times" wywiadu z dyrektorem operacyjnym firmy.

"Uciekałyśmy pod rosyjskimi ostrzałami, przykrywając ciałami dzieci". Dramatyczna relacja po wysadzeniu zapory

20.06.2023 11:36
Po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce uciekały z zatapianych domów zabierając ze sobą jedynie dzieci. Te z okupowanej strony rzeki ewakuowane były pod ostrzałem wojsk okupanta. - Przykrywałyśmy dzieci swoimi ciałami, by ich nie zabili – wyznają.