Redakcja Polska

Prezydent Duda podsumował wizytę w Kijowie. "Dzień bardzo ważnych rozmów politycznych"

29.06.2023 08:41
Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że na najbliższym szczycie NATO będzie musiało zająć się sytuacją na Białorusi, w tym relokacją w tym kraju członków i lidera Grupy Wagnera. Po powrocie do Polski z Kijowa podkreślił, że nasz kraj będzie tego oczekiwał.
Prezydent Andrzej Duda podsumował wizytę w Kijowie
Prezydent Andrzej Duda podsumował wizytę w KijowieTwitter.com/@prezydentpl

Prezydent Andrzej Duda w środę wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą był na Ukrainie w Dniu Konstytucji naszego wschodniego sąsiada.

Po powrocie do Przemyśla podkreślił, że był to dzień bardzo ważnych rozmów politycznych, które dotyczyły wsparcia Ukrainy, zbliżającego się szczytu NATO oraz buntu Grupy Wagnera. Ponadto politycy na Ukrainie rozmawiali o spotkaniu części członków Sojuszu, do którego doszło we wtorek w Hadze.

Prezydent wyraził nadzieję, że przed szczytem NATO będą trwały konsultacje międzynarodowe i przypomniał, że jeszcze przed spotkaniem Sojuszu w Wilnie, pojawi się na Litwie. Będzie tam w przyszłym tygodniu, zaplanowane ma rozmowy z litewskimi politykami, w tym z prezydentem Litwy.

Prezydent Duda w Kijowie

- Będziemy prowadzili ostatnie rozmowy przed szczytem NATO. To są te działania, które bez przerwy prowadzimy, by zbudować jak najwięcej dla bezpieczeństwa Polski, wzmocnienia wschodniej flanki NATO - szczególnie w aspekcie tych ostatnich wydarzeń, które miały miejsce w Rosji - wyjaśnił.

Prezydent zaznaczył, że wydarzenia w Rosji będą nowym tematem dla szczytu NATO. Wyjaśnił, że chodzi o bunt Wagnerowców, ale też relokację części Grupy, w tym przywódcy, na Białorusi, a także zapowiadaną relokację taktycznej broni nuklearnej na Białoruś. - To będą tematy, którymi NATO musi się zająć, tego będziemy oczekiwali jako sojusznicy, to będzie temat naszych najbliższych dyskusji - podkreślił.

Prezydent Andrzej Duda wyraził też radość, że mógł wspólnie z Ukrainą obejść jej Dzień Konstytucji, a także wesprzeć ukraińskich sojuszników, którzy walczą z Rosją. Dodał, że rozmowy w Kijowie dotyczyły również przyszłej odbudowy Ukrainy.

IAR/PAP/ho

Ukraina odbiła tereny okupowane od 2014 r. To pierwszy taki przypadek od początku rosyjskiej agresji

27.06.2023 13:45
Ukraińskie wojska czynią stałe postępy jeśli chodzi o odbijanie ziem zajętych przez armię rosyjską. Według najnowszych danych brytyjskiego wywiadu, siły zbrojne Ukrainy odbiły w minionych dniach fragment terytorium okupowanego przez Rosję od 2014 roku.

Prezydent Duda: szczyt NATO w Wilnie będzie kluczowy dla bezpieczeństwa w Europie

28.06.2023 08:45
- Szczyt NATO w Wilnie będzie kluczowy dla bezpieczeństwa w Europie - mówił prezydent Andrzej Duda podczas konferencji w Hadze, gdzie odbyły się konsultacje przed lipcowym wydarzeniem w stolicy Litwy.

"To historyczny dzień". Do Polski przybyły pierwsze czołgi Abrams

28.06.2023 15:30
Do Polski trafiła pierwsza partia czołgów Abrams, które zakupiliśmy u Amerykanów. Minister Mariusz Błaszczak symbolicznie przekazał maszyny Wojsku Polskiemu.