Redakcja Polska

Minister obrony Ukrainy: i my, i Polacy wiemy, że silna armia to podstawa państwowości

15.08.2023 14:41
Ukraińcy i Polacy wiedzą, że silna armia to podstawa państwowości - podkreślił minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, składając Polsce życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego.
Ukraińcy i Polacy wiedzą, że silna armia to podstawa państwowości
"Ukraińcy i Polacy wiedzą, że silna armia to podstawa państwowości"gov.pl/TT/@oleksiireznikov

"Gratulacje dla naszych polskich przyjaciół, a zwłaszcza dla mojego kolegi Mariusza Błaszczaka w związku ze Świętem Wojska Polskiego" - napisał w mediach społecznościowych Reznikow.

"Będziemy wspólnie pracować nad tym, by Europa znów stała się bezpieczna i panował w niej pokój" - dodał. "Za wolność naszą i waszą!" - zakończył minister wpisem w języku polskim.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z Rosją Radziecką w 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

Zwycięstwo wojsk polskich nad Armią Czerwoną

103 lata temu, 15 sierpnia 1920 roku, w Bitwie Warszawskiej Polacy pokonali Armię Czerwoną. Wygrana zapewniła naszemu państwu niepodległość na blisko 20 lat i uchroniła Europę Zachodnią przed rewolucją komunistyczną. Była to jedna z 18. bitew, które zdecydowały o losach świata.

Jest też nazywana "Cudem nad Wisłą", ze względu na spektakularne zwycięstwo nad przeważającymi siłami sowietów, poprzedzone modlitwą biskupów na Jasnej Górze i wiernych w parafiach w całym kraju. Kluczową rolę w Bitwie Warszawskiej odegrał manewr, przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Wojska Polskiego Józefa Piłsudskiego, oskrzydlający Armię Czerwoną. Było to kontruderzenie znad Wieprza - na tyły Frontu Zachodniego wojsk bolszewickich walczących o Warszawę, przy jednoczesnym związaniu głównych sił wroga na przedpolach stolicy.


IAR/dad

Szef MON o polskich żołnierzach: wykazują taki sam heroizm, jak ci ponad 100 lat temu

15.08.2023 11:33
"Życzę żołnierzom i pracownikom wojska dumy z pełnienia służby, satysfakcji, szczęścia w życiu zawodowym i prywatnym oraz zasłużonego szacunku" - napisał na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak z okazji Święta Wojska Polskiego. "Współcześni żołnierze wykazują takie samo oddanie i heroizm jak ci ponad 100 lat temu. Dziękuję za służbę" - dodał. 

Szef MSZ: nowoczesne polskie Siły Zbrojne są niezbędnym warunkiem skutecznej polityki zagranicznej

15.08.2023 13:07
Silnie motywowane, nowoczesne, patriotycznie dowodzone Polskie Siły Zbrojne są niezbędnym warunkiem podmiotowej i skutecznej polskiej polityki zagranicznej - podkreślił we wtorek szef MSZ Zbigniew Rau. Szef polskiej dyplomacji złożył żołnierzom życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego.

Chorągiew Wojska Polskiego zawiśnie na Latarni Morskiej w Świnoujściu. "To już niemal tradycja"

15.08.2023 13:51
Chorągiew Wojska Polskiego o powierzchni blisko 150 m2 zawiśnie we wtorek w południe na Latarni Morskiej w Świnoujściu. Powstała dzięki zbiórce społecznej flaga do końca dnia będzie powiewała na wysokości niemal 70 metrów i przypominała o Święcie Wojska Polskiego.