Redakcja Polska

Reuters: USA mają przekazać Ukrainie amunicję ze zubożonym uranem

02.09.2023 11:45
- Administracja prezydenta Joe Bidena ma zaopatrzyć Ukrainę w budzącą kontrowersje amunicję przeciwpancerną zawierającą zubożony uran; może ona pomóc w zniszczeniu rosyjskich czołgów - poinformowała agencja Reutera.
Działania z wykorzystaniem artylerii zdominowały większość walk na linii frontu między Ukrainą a Rosją, a obie strony wystrzeliwują tysiące pocisków dziennie
Działania z wykorzystaniem artylerii zdominowały większość walk na linii frontu między Ukrainą a Rosją, a obie strony wystrzeliwują tysiące pocisków dziennieShutterstock/Flying Camera

Reuters, powołując się na swoje źródła, w tym dwóch amerykańskich urzędników, podał w piątek, że tego rodzaju amunicję Waszyngton wyśle na Ukrainę po raz pierwszy.

"Pociski, które mogą pomóc w zniszczeniu rosyjskich czołgów, stanowią część nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, który ma zostać przedstawiony w przyszłym tygodniu. Amunicja może być wystrzeliwana z amerykańskich czołgów Abrams, które według osoby znającej sprawę mają zostać dostarczone na Ukrainę w nadchodzących tygodniach. Jeden z urzędników powiedział, że pakiet pomocowy będzie wart od 240 do 375 milionów dolarów" – poinformował Reuters.

Jak wyjaśnił, produkt uboczny wzbogacania uranu, zubożony uran, jest używany w amunicji, ponieważ jego ekstremalna gęstość umożliwia pociskom łatwe przebijanie pancerza.

"Chociaż zubożony uran jest radioaktywny, to w znacznie mniejszym stopniu niż uran występujący naturalnie, jakkolwiek cząsteczki (szkodliwego dla zdrowia) tlenku uranu mogą pozostawać w nim przez dłuższy czas.

Zdaniem należącej do przeciwników broni zawierającej zubożony uran Międzynarodowej Koalicji na rzecz Zakazu Broni Uranowej wdychanie pyłu zubożonego uranu wiąże się z niebezpiecznymi zagrożeniami dla zdrowia. Może być przyczyną m.in. nowotworów i wad wrodzonych u potomstwa.

Ameryka użyła amunicji ze zubożonego uranu w ogromnych ilościach podczas wojen w Zatoce Perskiej w 1990 i 2003 roku oraz bombardowań NATO w byłej Jugosławii w 1999 roku.

Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej badania przeprowadzone w byłej Jugosławii, Kuwejcie, Iraku i Libanie "wykazały, że istnienie pozostałości zubożonego uranu rozproszonych w środowisku nie stwarza zagrożenia radiologicznego dla ludności dotkniętych regionów".


PAP/ho


Polska będzie miała więcej czołgów niż europejskie potęgi razem wzięte? Były urzędnik NATO: to możliwe

31.08.2023 10:24
Były wieloletni wysokiej rangi urzędnik Kwatery Głównej NATO Jamie Shea podkreślił, że wysiłki Polski, aby rozbudować konwencjonalną obronę lądową i powietrzną, są jak najbardziej uzasadnione. W jego ocenie już wkrótce nasz kraj może mieć więcej czołgów niż potęgi zachodniej Europy razem wzięte.

Na Ukrainie produkowane będą szwedzkie bojowe wozy piechoty CV90

31.08.2023 15:51
"Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pierwsze CV90 zostały wyprodukowane na Ukrainie tak szybko, jak to możliwe" - powiedział po niedawnym spotkaniu z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

Ukraina: w ciągu doby zniszczono 23 czołgi wroga. Rosjanie odpowiadają atakiem na cywilów

01.09.2023 09:18
Sztab generalny ukraińskiej armii poinformował, że w ciągu ostatniej doby doszło do 25 starć zbrojnych. Siły ukraińskie kontynuują walki w rejonie Melitopola.

UE chce zwiększyć misję szkoleniową dla Ukrainy. Jej finansowanie po raz kolejny zablokowały Węgry

01.09.2023 18:25
Unijne kraje są gotowe zwiększyć misję szkoleniową dla ukraińskich żołnierzy, ale pod znakiem zapytania jest jej finansowanie z powodu blokady Węgier - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Węgry grożą też, że nie zaakceptują kolejnego pomysłu - by przekazać Ukrainie 20 miliardów euro do 2027 roku, czyli pięć miliardów euro rocznie na dozbrajanie - przekazała Beata Płomecka. W tej ostatniej blokadzie wspierają je też niektóre inne kraje UE.