Redakcja Polska

Ambasador Krzysztof Szczerski potępił Rosję w ONZ

09.09.2023 09:20
Stały przedstawiciel Polski przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Krzysztof Szczerski potępił planowane przez Rosję wybory na okupowanych terytoriach Ukrainy.
Audio
  • Ambasador Krzysztof Szczerski potępił Rosję w ONZ [posłuchaj]
Krzysztof Szczerski w Radzie Bezpieczeństwa: wspieramy rozliczanie Rosji za jej zbrodnie, bo pamiętamy lekcje historii
Krzysztof Szczerski w Radzie Bezpieczeństwa: wspieramy rozliczanie Rosji za jej zbrodnie, bo pamiętamy lekcje historiiOsugi / Shutterstock/Poland in the UN/Twitter

Podczas debaty na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ Krzysztof Szczerski zarzucił władzom w Moskwie łamanie Karty Narodów Zjednoczonych. 

Ambasador Polski ocenił, że planowane przez Rosję wybory lokalne są kontynuacją fikcyjnych referendów przeprowadzonych niemal 12 miesięcy temu na okupowanych terytoriach ukraińskich. Szczerski przypomniał, że działania Kremla potępiło ponad 140 krajów członkowskich ONZ. „Polska nie może i nie będzie akceptować naruszeń integralności terytorialnej Ukrainy ani żadnego państwa członkowskiego ONZ. 

Dla nas jest to działanie jednoznacznie bezprawne” - oświadczył. Krzysztof Szczerski skrytykował jednostronne i nielegalne działania Rosji. „Próbując stworzyć nowe polityczne fakty dokonane w celu legitymizacji swojej okupacji w oczach społeczności międzynarodowej, Rosja kontynuuje brutalną agresję wojskową przeciwko ludności cywilnej w wielu ukraińskich miastach i wsiach” - powiedział. Szczerski zaapelował o konsekwentną obronę Karty Narodów Zjednoczonych, w tym nadrzędnej zasady integralności terytorialnej.

IAR/ks

Szef MON: Putin chce odbudować imperium, naszą odpowiedzią jest wzmacnianie polskiej armii

03.09.2023 13:00
- Władimir Putin postanowił odbudować imperium rosyjskie; najlepszą i jedyną odpowiedzią na te groźby jest wzmacnianie wojska polskiego - powiedział w niedzielę w Bieruniu szef MON Mariusz Błaszczak.

Rosjanie ponownie zaatakowali Ukrainę dronami. Ucierpiał port eksportujący zboże

04.09.2023 09:22
W nocy z niedzieli na poniedziałek zestrzelono 23 z 32 dronów Shahed, którymi wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę - powiadomiły ukraińskie Siły Powietrzne. O uszkodzeniach infrastruktury poinformowały władze regionów na południu kraju.

Putin woli ćwiczyć z Kimem niż z Łukaszenką. Manewry Zapad odwołane

05.09.2023 11:45
Manewry Zapad, jakie regularnie Rosja organizowała wraz z Białorusią, aby testować reakcje Zachodu na swoje prowokacje, w tym roku się nie odbędą. Zdaniem brytyjskiego wywiadu wynika to przede wszystkim z braku sprzętu i ludzi po stronie rosyjskiej. Moskwa twierdzi, że będzie prowadzić manewry z Koreą Północną. 

„Foreign Affairs”: by ukarać rosyjskich zbrodniarzy, trzeba skrupulatnie zbierać dowody i nie powtarzać błędów z Jugosławii i Syrii

08.09.2023 08:32
Rosyjski terror na Ukrainie napędzany jest też poczuciem bezkarności; aby ukarać te zbrodnie potrzebne jest skrupulatne i dokładne kompletowanie dowodów i determinacja, żeby uniknąć błędów z Jugosławii i Syrii. Ostrzega Janine di Giovanni pisarka, dziennikarka i korespondentka wojenna na łamach magazynu "Foreign Affairs".