Redakcja Polska

Prezydent Zełenski potwierdza: do Ukrainy dotarły już pierwsze czołgi Abrams

25.09.2023 15:23
Pierwsza partia amerykańskich czołgów Abrams dotarła na Ukrainę - poinformował w poniedziałek prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.
Audio
  • Trwa kontrofensywa ukraińskiej armii, Rosja odpowiada atakami rakietowymi i dronowymi w cele cywilne. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Amerykanie potwierdzili, że Ukraina otrzyma czołgi Abrams
Amerykanie potwierdzili, że Ukraina otrzyma czołgi AbramsM2M_PL / Shutterstock

"Dobre wieści od ministra (obrony Rustema) Umierowa. Abramsy są już na Ukrainie i są przygotowywane do wzmocnienia naszych brygad" - napisał Zełenski na Telegramie.

Jak dodał, jest wdzięczny sojusznikom za wypełnianie warunków porozumień w zakresie pomocy jego krajowi w odparciu rosyjskiej inwazji, a Kijów poszukuje nowych kontraktów na uzbrojenie, poszerzając geograficzny zasięg poszukiwań.

Amerykańskie czołgi znalazły się na Ukrainie kilka miesięcy wcześniej, niż się tego spodziewano, i w idealnym czasie, aby mogły zostać wykorzystane w kontrofensywie przeciwko Rosji - skomentowały anonimowe źródła w amerykańskim resorcie obrony w rozmowie z dziennikiem "New York Times". W nadchodzących miesiącach kolejne z 31 obiecanych Abramsów zostaną wysłane na na pomoc Kijowowi. Źródła "NYT" odmówiły podania liczby maszyn, jakie już dotarły do kraju.

Abramsy to jedne z kilku rodzajów czołgów znajdujących się w ukraińskim arsenale, które mogą zostać użyte do odzyskania zajętych przez Rosję terytoriów we wschodnich i południowych obwodach Ukrainy. Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow podkreślił jednak w rozmowie z amerykańskim portalem militarnym The War Zone, że Abramsy będą musiały zostać zastosowane do przeprowadzenia "bardzo konkretnych, dobrze przygotowanych operacji". W przeciwnym razie, jak uważa Budanow, istnieje ryzyko, że zostaną zniszczone.

Zarówno prezydent USA Joe Biden, jak i amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin prognozowali w zeszłym tygodniu, że czołgi zostaną wysłane w ciągu kilku dni. - Ich dotarcie stanowi część niezwykłych wysiłków zachodnich sojuszników - w odpowiedzi na nieustanne naciski Ukrainy - mających na celu dostarczenie potężnej broni na kilka miesięcy przed planowanym terminem - pisze "NYT".

Amerykanie rozpoczęli wiosną skrócony 12-tygodniowy kurs obsługi czołgów Abrams dla ukraińskich żołnierzy w amerykańskich bazach wojskowych w Niemczech


IAR/dad


AFP: statek ze zbożem ukraińskim dopłynął korytarzem humanitarnym do Stambułu

24.09.2023 11:20
Do Stambułu w Turcji dopłynął w niedzielę drugi statek z ukraińskim zbożem, który skorzystał z tymczasowego korytarza humanitarnego przez Morze Czarne mimo zagrożenia atakami ze strony Rosji, blokującej eksport żywności z Ukrainy - poinformowała agencja AFP, powołując się na serwisy śledzące ruch statków.

Prezydent: decyzja rządu o utrzymaniu embarga na ukraińskie zboże - słuszna; ale należy zwiększać tranzyt

24.09.2023 13:00
Decyzja rządu, aby utrzymać zakaz sprzedaży zboża ukraińskiego na polskim rynku była słuszna; natomiast trzeba czynić wszystko, żeby tranzyt tego zboża do najuboższych krajów świata był jak największy - powiedział w niedzielę, w TVP1 prezydent Andrzej Duda.

Miliony dzieci szykuje się na wojnę, biorą udział w szkoleniach. "Rosja indoktrynuje dzieci od przedszkola"

24.09.2023 17:04
Miliony dzieci w Rosji są przygotowywane do wojny, a tamtejsze place zabaw stają się miejscem defilad. Brutalna wojskowa indoktrynacja zaczyna się już w przedszkolu, gdzie kilkulatkowie są zmuszani do zakładania mundurów i ćwiczenia kroku marszowego - przekazała amerykańska stacja CNN.

Usuwanie szkód po Rosjanach. W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej zapewniono chłodzenie reaktorów

25.09.2023 09:16
W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie, okupowanej przez wojska rosyjskie, zakończono wiercenie 10 zbiorników na wody gruntowe, mające służyć do chłodzenia reaktorów. Celem prac jest poprawa sytuacji, która wynikła po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Zbiorniku Kachowskim.

Politico: Rosja szuka nowych rekrutów na Kubie, by wysłać ich na ukraiński front

25.09.2023 11:09
Brukselski portal Politico opisuje w poniedziałek, jak Rosja próbuje werbować na Kubie najemników na wojnę przeciwko Ukrainie. Desperacja młodych Kubańczyków jest tak duża, że decydują się na służbę w rosyjskiej armii - czytamy w artykule.