Redakcja Polska

Minister rolnictwa Robert Telus apeluje do Ukrainy o wycofanie skargi na Polskę do WTO

27.09.2023 10:21
- Nasze stanowisko jest twarde, na rynek polski zboże z Ukrainy nie może wpływać - podkreślił w środę minister rolnictwa Robert Telus. Zaapelował do Ukrainy, by wycofała skargę na Polskę do WTO. Zaznaczył też, że jest zadowolony ze spotkania ze stroną ukraińską.
Minister Telus: apeluję do Ukrainy o wycofanie skargi na Polskę do WTO
Minister Telus: apeluję do Ukrainy o wycofanie skargi na Polskę do WTO PhotoRK / Shutterstock.com; twitter.com/RobertTelus

Szef polskiego resortu rolnictwa w środę online rozmawiał z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim. Minister dodał, że w najbliższych tygodniach dojdzie do następnego spotkania ze stroną ukraińską.

Robert Telus relacjonował, że rozmowa dotyczyła kwestii zbożowych i nowych procedur, które proponuje Ukraina, jeśli chodzi o wwóz produktów rolnych do UE lub poza Wspólnotę. - Nasze stanowisko jest twarde jeśli chodzi o zboże. Na rynek polski zboże z Ukrainy nie może wpływać - podkreślił minister, dodając, że strona ukraińska "przyjęła naszą argumentację".

Robert Telus zaapelował m.in. o wycofanie skargi na Polskę do WTO, jaką złożyła Ukraina. - Ta skarga jest bezpodstawna - ocenił. - Minister Ukrainy zadeklarował, że będzie rozmawiał z ministrem gospodarki na Ukrainie, żeby przemyśleć wycofanie tej skargi. To byłaby dobra rzecz, jeśli chcemy szukać rozwiązań długofalowych - dodał minister.

Jak poinformował, w przyszłym tygodniu odbędzie się również spotkanie dotyczące tranzytu zboża przez Litwę. Dodał, że chodzi o to, żeby jak najszybciej tę sprawę zakończyć, by pomóc w tranzycie. 

Stwierdził też, że "bardzo cieszy się" z rozmów ze stroną ukraińską i z tego, że są budowane mechanizmy na przyszłość. - To jest nasza odpowiedzialność - Polski, krajów przyfrontowych, Ukrainy, a przede wszystkim odpowiedzialność Unii Europejskiej, żeby zbudować mechanizmy, które zabezpieczą nasze rynki, zabezpieczą nawet rynki Unii Europejskiej, nie tylko Polski, i pozwolą na to, żeby to zboże pojechało tam, gdzie go brakuje, tam gdzie jechało przed wojną, żeby nie spowodować kolejnej destabilizacji światowej - powiedział Robert Telus.

Dodał, że ma nadzieję, iż po tych twardych decyzjach, które Polska podejmuje, Unia Europejska również zrozumie jej kierunek działania. - I będziemy wspólnie budować te mechanizmy - podkreślił. Wskazał też, że Polska popiera pomysł komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, że jeżeli będzie potrzeba, to Unia do transportu zboża by dopłaciła, "żeby zboże pojechało tam, gdzie powinno pojechać". - To jest bardzo ważna rzecz - podkreślił minister Robert Telus.


IAR/PAP/dad

Serwis X, dawny Twitter, to największe źródło rosyjskiej dezinformacji. Jest raport Komisji Europejskiej

26.09.2023 15:15
Portal X, dawny Twitter, to największe źródło rosyjskiej dezinformacji wymierzonej w Ukrainę. Tak uważa Komisja Europejska, która opublikowała raport na temat walki z fake newsami w sieci.

"Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem". W PE wystawa poświęcona polskiemu astronomowi

27.09.2023 09:22
"Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" - to tytuł wystawy otwartej w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Zaprezentowano na niej kopię dzieła Jana Matejki z 1873 roku, będącego hołdem złożonym wielkiemu polskiemu astronomowi.