Redakcja Polska

Rządzący Węgrami prorosyjski Fidesz przeciwny negocjacjom akcesyjnym z Ukrainą

13.11.2023 12:28
Po kilku rządowych, węgierskich politykach - w tym premierze - przeciwko negocjacjom akcesyjnym z Unii Europejskiej wypowiedziała się partia rządząca. Fidesz uważa, że otwarcie negocjacji byłoby zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy.
Sprzeciw Węgier wzbudza irytację państw członkowskich. Podobnie, jak spotkanie Orbana z Putinem
Sprzeciw Węgier wzbudza irytację państw członkowskich. Podobnie, jak spotkanie Orbana z PutinemPAP/SPUTNIK POOL

To kolejny negatywny głos z Węgier o rekomendacji Komisji Europejskiej w sprawie negocjacji akcesyjnych Ukrainy. Wcześniej sprzeciw wobec dopuszczenia walczącej z Rosją Ukrainy wyraziło kilku członków rządu- a najostrzej zrobił to sam premier Viktor Orbán. Tym razem oświadczenie w tej sprawie opublikował István Hollik- rzecznik prasowy rządzącej Węgrami partii Fidesz. Także on, w imieniu ugrupowania zdecydowanie sprzeciwił się rozpoczęciu procesu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą.

- Nawet rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą, krajem pogrążonym w wojnie, byłoby niedopuszczalne, ponieważ stanowiłoby zagrożenie dla bezpieczeństwa całej Europy - powiedział rzecznik Fideszu István Hollik.

Dodał, że przystąpienie tego kraju do Unii narzuciłoby organizacji ogromne obciążenie finansowe, którego unijna gospodarka nie byłaby w stanie unieść. Nie jest tajemnicą, że oba państwa nie są w najlepszych stosunkach. Węgry często sprzeciwiają się pakietom sankcji nakładanym na Moskwę, a od Kijowa żądają przywrócenia praw węgierskiej mniejszości narodowej na Ukrainie.

IAR/dad

Polacy ewakuowani ze Strefy Gazy. MSZ: samoloty, którymi mają wrócić do Polski, są już w Egipcie

13.11.2023 09:45
Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w poniedziałek rano, że samoloty, które wyleciały z Polski po grupę naszych obywateli ewakuowanych ze Strefy Gazy, są już w Egipcie. Maszyny przetransportowały też pomoc, która zostanie przekazana do egipskich szpitali dla rannych ze Strefy Gazy.

Rosyjska propaganda w Polsce. Stanisław Żaryn wyjaśnia mechanizmy systemu kłamstwa

13.11.2023 11:38
Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn tłumaczy, jak Rosjanie wpływają na opinię publiczną w Polsce i co chcą osiągnąć.