Redakcja Polska

"Polska jest najważniejszym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych". Spotkanie szefa MON z sekretarzem obrony USA

21.11.2023 10:05
We wtorek rano minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotka się z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych Lloydem Austinem. - Polska jest najważniejszym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO. Ważne jest by, za obronność odpowiadały państwa narodowe, a nie jakaś wyimaginowana armia europejska - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu.
Mariusz Błaszczak i Lloyd Austin
Mariusz Błaszczak i Lloyd AustinŹródło fot.: X (twitter) / MON

Szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się we wtorek z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych Lloydem Austinem w Wysokiej Głogowskiej k. Rzeszowa.

- Przed chwilą miałem sposobność rozmawiać z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych Lloydem Austinem. W drodze powrotnej z Kijowa rozmawialiśmy na temat współpracy polsko-amerykańskiej w kontekście wojny na Ukrainie, w kontekście ataku rosyjskiego na Ukrainę" - powiedział.

Podkreślił, że relacje polsko-amerykańskie są kluczowe dla bezpieczeństwa naszego kraju i dla bezpieczeństwa całej wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Można powiedzieć, że Polska jest najważniejszym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO, czego dowodem jest fakt, że w Polsce stacjonuje ok. 10 tysięcy żołnierzy amerykańskich - stwierdził.

Dodał, że dzięki świetnym relacjom ze Stanami Zjednoczonymi Wojsko Polskie jest wyposażane w nowoczesną broń, czego przykładem są czołgi Abrams.

Szef MON poinformował, że przedstawił też "nasz pogląd dotyczący położenia nacisku na NATO". - Stwierdziłem, że jakakolwiek rywalizacja między Sojuszem a UE, jeśli chodzi o bezpieczeństwo jest bardzo zła - powiedział.

Podkreślił, że ważne jest, by za obronność odpowiadały państwa narodowe, a nie "jakaś wyimaginowana armia europejska tudzież przeniesienie kompetencji na poziom europejski".

Błaszczak: w planach - najsilniejsza armia w Europie

- Naszą ambicją jest zbudowanie najsilniejszej armii lądowej w Europie. Takie - mam głęboką nadzieję - będzie wojsko polskie. Robimy wszystko, żeby tak było, żeby Wojsko Polskie było liczebnie większe, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesną broń – mówił Błaszczak.

Szef MON zaznaczył, że obecna liczebność polskiej armii to ponad 193 tys. żołnierzy, a liczba 300 tys. jest wciąż możliwa do osiągnięcia.

- Bardzo mocno podkreślam, ze pod bronią mamy już ponad 193 tys. żołnierzy. W tej liczbie są żołnierze zawodowi, są żołnierze obrony terytorialnej i dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Trzeba to jasno wyłożyć, że 300 tys. armia jest jak najbardziej możliwa do zbudowania, tylko trzeba chcieć i trzeba potrafić to zrobić - podkreślił.

Wsparcie USA dla Ukrainy

Amerykański sekretarz obrony spotkał się poniedziałek w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Po rozmowie Lloyd Austin napisał na portalu X, że zapewnił o trwałym wsparciu Stanów Zjednoczonych dla Ukraińców.

Rozmowa szefa Pentagonu z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim dotyczyła pilnych potrzeb ukraińskiej armii, walczącej z Rosjanami, ale też zapotrzebowania na dostawy w dłuższym okresie. Lloyd Austin stwierdził, że Stany Zjednoczone wraz z partnerami i sojusznikami będą wspierać walczącą armię ukraińską.


PAP/IAR/PR24/dad

Szef Pentagonu z wizytą w Kijowie. "USA będą dalej wspierać Ukrainę"

20.11.2023 12:27
Szef amerykańskiego Pentagonu przybył z wizytą do Kijowa. Zapewnił tam o wsparciu USA dla walczących z Rosją Ukraińców.

Finlandia zamknęła część przejść granicznych z Rosją. Helsinki oskarżyły Kreml o prowokowanie kryzysu migracyjnego

20.11.2023 18:00
W nocy z piątku na sobotę Finlandia zamknęła część przejść granicznych z Rosją, żeby uniemożliwić przedostawanie się nielegalnych imigrantów. Helsinki oskarżyły Kreml o prowokowanie kryzysu migracyjnego. Od ponad tygodnia do Finlandii próbowali wjeżdżać na rowerach nielegalni imigranci z krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.