Polskie Radio
Section05
Lloyd Austin

"Biały Dom chce utrzymać presję na kongresmenów". Gotkowska o pomocy USA dla Ukrainy

Lloyd Austin zadeklarował, że USA nie pozwolą Ukrainie upaść. W Kongresie trwa jednak międzypartyjny spór. - Nie wiadomo, jak ta sytuacja ostatecznie się rozwiąże i czy ten wojskowy pakiet wsparcia dla Ukrainy przejdzie, czy nie przejdzie przez Kongres - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Justyna Gotkowska, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Katarzyna Semaan Magdalena Skajewska Ramstein Ukraina USA Lloyd Austin Justyna Gotkowska Agnieszka Bryc Jakub Pieńkowski Michał Strzałkowski

Austin straci stanowisko szefa Pentagonu? Biały Dom: nie zamierzamy go zwolnić

Prezydent USA Joe Biden ma całkowite zaufanie do sekretarza obrony Lloyda Austina i nie zamierza go zwalniać, mimo że ten nie poinformował Białego Domu o tym, że trafił do szpitala z komplikacjami po operacji - przekazał w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Potwierdził też doniesienia prasy o tym, że Biały Dom dowiedział się o problemach szefa Pentagonu dopiero po trzech dniach.
Zobacz więcej na temat:  Lloyd Austin ŚWIAT Pentagon USA Waszyngton szpital Ameryka

Rozwój polskiej armii. Minister Błaszczak zdecydowanie: nie możemy cofnąć się ani o krok

- Sekretarz Obrony USA powtarza to samo, o czym Prawo i Sprawiedliwość mówi od lat. Nie możemy cofnąć się ani o krok, jeśli chodzi o rozwój Sił Zbrojnych. 6 dywizja, 300-tysięczna armia i kontynuacja rozpoczętych programów zbrojeniowych to jedyna słuszna droga - stwierdził szef MON Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej MON wojsko Wojsko Polskie Prawo i Sprawiedliwość Lloyd Austin

Szef Pentagonu ostrzega żołnierzy w Polsce. "Jeśli Putin zajmie Ukrainę, znajdziecie się na linii frontu"

Minister obrony USA Lloyd Austin powiedział podczas wtorkowego spotkania z żołnierzami amerykańskimi w Polsce, że mogą oni znaleźć się na linii frontu, jeśli Rosja opanuje Ukrainę - powiadomiła rosyjska redakcja Głosu Ameryki, która relacjonowała wystąpienie Austina.
Zobacz więcej na temat:  Lloyd Austin USA Stany Zjednoczone Pentagon Ukraina Rosja Europa wojna na Ukrainie wojna 2023 Wojsko Polskie ŚWIAT

"Polska jest najważniejszym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych". Spotkanie szefa MON z sekretarzem obrony USA

We wtorek rano minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotka się z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych Lloydem Austinem. - Polska jest najważniejszym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO. Ważne jest by, za obronność odpowiadały państwa narodowe, a nie jakaś wyimaginowana armia europejska - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu.
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Błaszczak Lloyd Austin wojsko wojna na Ukrainie USA MON Ministerstwo Obrony Narodowej

Opóźnienie operacji lądowej wojsk izraelskich w Gazie. To efekt sugestii Amerykanów

Izrael najwyraźniej opóźnił szeroką inwazję na Strefę Gazy i postanowił przynajmniej początkowo prowadzić operacje lądowe na ograniczoną skalę. To zgodne z sugestiami szefa Pentagonu Lloyda Austina - podał dziennik "New York Times", powołując się na amerykańskich urzędników.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Hamas atak Hamasu na Izrael Izrael Strefa Gazy Lloyd Austin Benjamin Netanjahu

"Posiada duże zdolności uderzeniowe". Ekspert o amerykańskim lotniskowcu USS Gerald R. Ford

W odpowiedzi na wydarzenia w Izraelu Stany Zjednoczone poinformowały o wysłaniu w rejon Morza Śródziemnego swojej morskiej grupy uderzeniowej pod przewodnictwem najpotężniejszego okrętu wojennego świata, czyli lotniskowca USS Gerald R. Ford. Jakimi bojowymi możliwościami dysponuje to zgrupowanie i co dokładnie wchodzi w jego skład?
Zobacz więcej na temat:  Hamas Izrael USA Joe Biden Benjamin Netanjahu ŚWIAT Lloyd Austin broń wojsko

USA potępiły ataki na Izrael. Pentagon zapowiedział wsparcie w zapewnieniu ochrony ludności cywilnej

USA jednoznacznie i stanowczo potępiły ataki terrorystów Hamasu na Izrael. Biały Dom przekazał kondolencje rodzinom ofiar, a Pentagon zapowiedział wsparcie Izraela w zapewnieniu ochrony ludności cywilnej. Więcej na ten temat korespondent Polskiego Radia Marek Walkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Biały Dom Lloyd Austin Joe Biden Izrael terroryzm atak terrorystyczny Hamas atak Hamasu na Izrael

Pożegnanie szefa połączonych sztabów wojsk USA. W ceremonii wziął udział prezydent Biden

Stany Zjednoczone mają nowego szefa Kolegium Połączonych Sztabów sił zbrojnych. Stanowisko to oficjalnie przejął od generała Marka Milley’a generał Charles Brown. W ceremonii przekazania obowiązków i pożegnania generała Milleya’a wziął udział prezydent Joe Biden. Więcej na ten temat korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Joe Biden Lloyd Austin Marek Wałkuski