Redakcja Polska

Hamas wypuścił pierwszą grupę zakładników. MSZ potwierdza: wśród uwolnionych obywatelka RP

25.11.2023 17:11
Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało, że wśród uwolnionych wczoraj zakładników Hamasu była obywatelka Polski.
Zawieszenie broni w Strefie Gazy. Polka uwolniona z rąk Hamasu
Zawieszenie broni w Strefie Gazy. Polka uwolniona z rąk HamasuEPA/ATEF SAFADI

"Z zadowoleniem przyjmujemy informację o zawieszeniu broni w Strefie Gazy, co pozwoliło na uwolnienie pierwszej grupy zakładników, w tym obywatelki RP, i zwiększenie dostaw pomocy humanitarnej do enklawy" - napisano w komunikacie.

Podkreślono, że jest to rezultat nieprzerwanych międzynarodowych wysiłków dyplomatycznych.

"Gratulujemy wszystkim partnerom zaangażowanym w osiągnięcie tego ważnego kroku. Mamy nadzieję, że zawieszenie broni zostanie utrzymane. Podkreślamy konieczność jak najszybszego uwolnienia wszystkich uprowadzonych osób" - czytamy w oświadczeniu.

MSZ prowadzi rozmowy z Izraelem

Resort dyplomacji dodał, że jednocześnie Polska w dalszym ciągu stanowczo domaga się wyrażenia przez Izrael zgody na bezpieczne opuszczenie Strefy Gazy przez pozostałych polskich obywateli. Wczoraj Hamas uwolnił 24 zakładników przetrzymywanych od siedmiu tygodni w Gazie. Dzisiaj ma wypuścić kolejnych 14. Od wczoraj jest realizowane porozumienie dotyczące uwalniania osób uprowadzonych przez ekstremistów 7 października i ludzi osadzonych w izraelskich więzieniach.


IAR/PAP/ho

"Bezpieczeństwo naszych rodaków jest dla nas najważniejsze". Szef MSZ o ewakuacji ze Strefy Gazy

12.11.2023 14:09
Od tygodni służby dyplomatyczne i konsularne polskiego MSZ działają dzień i noc, by zapewnić bezpieczną ewakuację naszym rodakom ze strefy objętych działaniami wojennymi - napisał w serwisie X szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau. Dodał, że dzięki ich wysiłkom dziś pierwsi z nich wydostali się ze Strefy Gazy przez przejście graniczne w Rafah.

"Polacy przekroczyli granicę jako jedni z pierwszych". Szef BBN o kulisach ewakuacji ze Strefy Gazy

12.11.2023 16:45
- Sytuacja w Strefie Gazy jest wciąż skomplikowana i na tę chwilę trudno ocenić, kiedy proces ewakuacji zostanie zakończony - powiedział szef BBN Jacek Siewiera. Podkreślił też, że "większość naszych obywateli jest bezpieczna" oraz, że zostali oni przepuszczeni przez granicę Strefy Gazy z Egiptem jako jedni z pierwszych, co odczytuje "w kategoriach pozytywnego gestu".

Polacy ewakuowani ze Strefy Gazy. MSZ: samoloty, którymi mają wrócić do Polski, są już w Egipcie

13.11.2023 09:45
Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w poniedziałek rano, że samoloty, które wyleciały z Polski po grupę naszych obywateli ewakuowanych ze Strefy Gazy, są już w Egipcie. Maszyny przetransportowały też pomoc, która zostanie przekazana do egipskich szpitali dla rannych ze Strefy Gazy.

Pierwsi polscy obywatele ewakuowani ze Strefy Gazy są już bezpieczni w Polsce

13.11.2023 16:20
Przed godziną 15.00 na wojskowym lotnisku Okęcie wylądowały dwa samoloty. Na ich pokładach powróciło 18 obywateli Polski ewakuowanych ze Strefy Gazy. Jak przekazał rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk. Jacek Goryszewski, wszyscy objęci zostaną opieką psychologiczną i medyczną.