Polskie Radio
Section05
atak Hamasu na Izrael

Konflikt w Strefie Gazy. Media: USA wyślą broń Izraelowi

Administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena przygotowuje się do wysłania do Izraela broni, by wzmocnić arsenał militarny tego kraju - poinformował Wall Street Journal. Według amerykańskiego dziennika Izraelowi miałyby zostać przekazane między innymi bomby lotnicze MK-82, systemy naprowadzania oraz detonatory.
Zobacz więcej na temat:  konflikt w Strefie Gazy wojsko atak Hamasu na Izrael broń pomoc USA Izrael ŚWIAT Ameryka

Izrael uderzył na południu Strefy Gazy. Palestyńczycy mówią o dziesiątkach ofiar

Armia izraelska poinformował, że w nocy z niedzieli na poniedziałek dokonała "serii uderzeń na obiekty terrorystów" w południowej części Strefy Gazy, które "zostały już zakończone" Nie podano bliższych szczegółów. Jak podał resort zdrowia Strefy Gazy, w nocnych nalotach na Rafah zginęły co najmniej 52 osoby.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Hamas Izrael atak Hamasu na Izrael Strefa Gazy Bliski Wschód Palestyna

"Większość batalionów Hamasu pokonana". Netanjahu nie zgodzi się na rozejm za wszelką cenę

Jak oświadczył Benjamin Netanjahu, "17 z 24 batalionów Hamasu zostało pokonanych, a Izrael nie zgodzi się na rozejm za wszelką cenę w zamian za uwolnienie zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy". Premier Izraela odpowiedział też na krytykę Waszyngtonu ze strony swojego ministra.
Zobacz więcej na temat:  Izrael ŚWIAT Bliski Wschód wojsko konflikt w Strefie Gazy atak Hamasu na Izrael Hamas

"Izrael nie zadał nokautującego ciosu". Hamas próbuje przywrócić porządek w Gazie

Administracja Hamasu pojawiła się na obszarach Strefy Gazy, z których Izrael wycofał większość swoich sił miesiąc temu. W mieście Gaza rozmieszczono funkcjonariuszy policji i wypłacono pensje niektórym urzędnikom - przekazali w sobotę agencji Associated Press mieszkańcy i wyższy rangą przedstawiciel Hamasu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Strefa Gazy atak Hamasu na Izrael Hamas Izrael

Tragiczne statystyki wojny w Strefie Gazy. Palestyńczycy podsumowali liczbę ofiar

Co najmniej 27 238 Palestyńczyków zginęło, a 66 452 zostało rannych w izraelskich atakach w Strefie Gazy od 7 października – podało w sobotę kierowane przez Hamas ministerstwo zdrowia palestyńskiego terytorium. Zdaniem ministerstwa w izraelskiej ofensywie zginęły głównie dzieci, kobiety i młodzież.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Strefa Gazy Palestyna Izrael atak Hamasu na Izrael

Negocjacje ws. wstrzymania walk w Strefie Gazy. "Hamas postawił wyraźne żądanie"

Plany wstrzymania ostrzału Strefy Gazy przez Izrael mają być przekazane Hamasowi. Poinformował o tym premier Kataru Mohamad bin Abdulrahman bin Dżassim Al Tani po rozmowach z przedstawicielami Stanów Zjednoczonych, Izraela i Egiptu. Państwa te prowadzą negocjacje w sprawie wstrzymania walk w Strefie Gazy.
Zobacz więcej na temat:  Izrael ŚWIAT Bliski Wschód Hamas Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Katar USA Egipt atak Hamasu na Izrael

Kolejne kraje wstrzymują finansowanie agencji ONZ. To efekt apelów Izraela

Kolejne kraje wstrzymują finansowanie oenzetowskiej agencji UNRWA, która niesie pomoc mieszkańcom Strefy Gazy. Izrael twierdzi, że niektórzy jej członkowie byli zaangażowani w atak palestyńskiego Hamasu na Izrael z 7 października. Szef agencji Philippe Lazzarini jest zszokowany działaniami niektórych państw, podkreślając, że brak funduszy dotyka tych najbardziej potrzebujących.
Zobacz więcej na temat:  ONZ atak Hamasu na Izrael pieniądze finanse konflikt w Strefie Gazy ŚWIAT Bliski Wschód Izrael