Redakcja Polska

Brytyjczycy oskarżają Rosjan o kampanię cyberataków. Miała być "długotrwała"

07.12.2023 15:33
Brytyjczycy oskarżają Rosjan o próbę wpływania na ich politykę. "Długotrwała kampania" cyberataków, koordynowana przez FSB, miała wziąć na celownik ważne postaci życia publicznego. A także siać dezinformację.
Rosja prowadzi agresywne działania w cyberprzestrzeni przeciwko państwom z całego globu
Rosja prowadzi agresywne działania w cyberprzestrzeni przeciwko państwom z całego globuchainarong06/shutterstock

Politycy, dziennikarze i pracownicy organizacji pozarządowych - wszyscy mieli być na celowniku hackerów. - Jednostka Centrum 18, stanowiąca część FSB, stoi za długotrwałą, wrogą cyberoperacją - mówił wicepremier Oliver Dowden. Służby przyznają, że doszło do wycieku informacji, na przykład ze skrzynek pocztowych tych ludzi.


Posłuchaj
00:49 12698684_1.mp3 Brytyjczycy oskarżają Rosjan o kampanię cyberataków. Materiał Adama Dąbrowskiego (IAR)

 

Oliver Dowden dodał, że chodziło też o sianie dezinformacji. - Grupa ta selektywnie rozprzestrzeniała i nagłaśniała informacje tak, by osłabić zaufanie do polityki w Zjednoczonym Królestwie i podobnych krajach - dodał polityk.

Brytyjskie MSZ wezwało w tej sprawie rosyjskiego ambasadora. Dwaj Rosjanie zostali objęci sankcjami.

Brytyjczycy mówią, że akcja trwała przynajmniej od 2015 roku, a więc w trakcie kampanii do referendum brexitowego oraz co najmniej dwa razy w trakcie wyborów parlamentarnych.

Brytyjski rząd przekonuje, że Rosjanom nie udało się osiągnąć celu i "nie byli w stanie ingerować w brytyjską politykę i demokrację".


IAR/dad

Niemcy: władze Saksonii za przedłużeniem kontroli na granicy z Polską o pół roku

07.12.2023 10:51
Władze niemieckiego landu Saksonia zaapelowały do rządu w Berlinie o przedłużenie stacjonarnych kontroli na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią o co najmniej pół roku. Dwa dni temu szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser poinformowała o przedłużeniu kontroli granicznych do 15 grudnia.

Ukraińskie specsłużby zlikwidowały pod Moskwą ukraińskiego polityka, który zdradził ojczyznę

07.12.2023 11:11
Zabity w środę w okolicach Moskwy były deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Illia Kywa został zlikwidowany przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) – poinformowały ukraińskie media z powołaniem na źródła w organach ścigania.

Białoruś: ksiądz Henryk Okołotowicz przebywa w areszcie KGB

07.12.2023 14:32
Mija 20 dni od zatrzymania księdza Henryka Okołotowicza, który jest przetrzymywany w więzieniu KGB w Mińsku. Według ustawodawstwa białoruskiego oznacza to, że zatrzymanemu zostały postawione zarzuty o "szpiegostwo" i "zdradę stanu". Władze nie podają jednak żadnych informacji na ten temat - donosi portal katolik.life.