Redakcja Polska

Szefowie MSZ Polski i Wielkiej Brytanii apelują do Kongresu USA ws. pomocy dla Ukrainy

15.02.2024 13:38
Szefowie dyplomacji Polski i Wielkiej Brytanii apelują do Izby Reprezentantów USA w sprawie pomocy dla Ukrainy. O wojnie za naszą wschodnią granicą ministrowie Radosław Sikorski i David Cameron rozmawiali w Warszawie.
David Cameron i Radosław Sikorski
David Cameron i Radosław SikorskiFot.: PAP/Piotr Nowak

- Chciałbym, żeby państwo to potraktowali jako nasz wspólny apel do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych i osobiście do pana marszałka Mike’a Johnsona, aby poddał pod głosowanie pakiet pomocy dla Ukrainy - powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu minister Sikorski. Nazwał decyzję w sprawie tego pakietu epokową i podkreślił, że wpłynie ona na wiarygodność Stanów Zjednoczonych na całym świecie.

Przedwczoraj amerykański Senat przyjął ustawę o wsparciu finansowym Ukrainy, Izraela i Tajwanu o łącznej wartości ponad 95 miliardów dolarów. W ustawie najwięcej środków - 61 miliardów dolarów - przewidziano dla Ukrainy. Nie wiadomo jednak, czy ustawa zostanie przyjęta przez Izbę Reprezentantów, bo sprzeciwia się jej część republikańskich kongresmenów.


IAR/dad

Rosja publikuje "czarną listę". Litwa i Łotwa żądają wyjaśnień

14.02.2024 13:15
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy wręczyło notę protestacyjną przedstawicielowi rosyjskiej ambasady w Wilnie w związku z umieszczeniem przez Kreml litewskiego ministra kultury i innych polityków na liście osób ściganych przez prawo. Również Łotysze zażądali wyjaśnień w tej sprawie. Obywatele obu tych państw znaleźli się na "czarnej liście" w związku z usuwaniem sowieckich symboli z przestrzeni publicznej tych państw.

Szef MSZ Estonii z wizytą w Polsce. Droga Ukrainy do Unii i współpraca z NATO wśród tematów rozmów

14.02.2024 18:27
Polska i Estonia chcą jak najszybszego rozpoczęcia negocjacji w sprawie przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej. Podczas wspólnej konferencji prasowej szefów dyplomacji obu państw minister Radosław Sikorski podkreślił, że należy także zintensyfikować współpracę między Ukrainą a NATO.

Szef MSZ Radosław Sikorski: bardziej mnie interesuje to co Donald Trump robi niż to co mówi

15.02.2024 10:05
Mniej interesuje mnie, co Donald Trump mówi, bo wszyscy się przyzwyczailiśmy do jego ekscentrycznych wypowiedzi; bardziej mnie interesuje to, co Trump robi - powiedział w czwartek szef MSZ Radosław Sikorski w TVP Info.