Redakcja Polska

"Dobra strategiczna rozmowa bliskich sojuszników". Spotkanie szefów dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych

27.02.2024 09:26
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zakończył wizytę w Stanach Zjednoczonych. Jej ostatnim punktem było spotkanie z koordynatorką amerykańskich służb wywiadowczych Avril Haines. Wcześniej szef polskiej dyplomacji spotkał się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Jednym z głównych tematów rozmów była Ukraina. - To była dobra strategiczna rozmowa bliskich sojuszników. Na szczycie agendy było bezpieczeństwo Polski także w kontekście wojny w Ukrainie - podsumował spotkanie Radosław Sikorski.
Audio
  • Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się w Waszyngtonie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Według szefa polskiej dyplomacji Blinken chwalił Polskę za dawanie przykładu innym państwom NATO i zapewnił, że pakiet pomocy Ukrainie zostanie uchwalony. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas spotkania delegacji obu krajów w Departamencie Stanu w Waszyngtonie
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas spotkania delegacji obu krajów w Departamencie Stanu w WaszyngtoniePAP/Marcin Cholewiński

Antony Blinken dziękował Polsce za wsparcie Ukrainy od początku rosyjskiej agresji. - Nie moglibyśmy być bardziej wdzięczni, nie tylko za solidarność, ale także za przywództwo, jakie Polska wykazała w obliczu agresji przeciwko naszym interesom i wspólnym wartościom - mówił.

Radosław Sikorski podkreślał, że Ukraina jest w krytycznej sytuacji i natychmiast potrzebuje dostaw sprzętu wojskowego i amunicji. - Jeśli miałaby tego nie dostać, to spiker Mike Johnson będzie za to osobiście odpowiedzialny - mówił minister, wskazując na marszałka Izby Reprezentantów, który nie chce poddać pakietu pomocy USA dla Ukrainy pod głosowanie, między innymi z powodu sprzeciwu Donalda Trumpa. Tematem rozmowy Sikorski-Blinken była także wizyta prezydenta Dudy i premiera Tuska w Białym Domu. - Strona amerykańska docenia, że w sprawach obronności i wojny w Ukrainie Polska mówi jednym głosem - powiedział Sikorski.

Ostatni punkt wizyty Sikorskiego w USA

Spotkaniem z szefem amerykańskiej dyplomacji minister Sikorski zakończył wizytę w Stanach Zjednoczonych. Jego spotkania w Nowym Jorku i Waszyngtonie dotyczyły przede wszystkim o konieczności dalszego wspierania Ukrainy. Rozmawiał też z Amerykanami o wizycie prezydenta Dudy i premiera Tuska w Białym Domu w przyszłym miesiącu. Radosław Sikorski spotkał się wczoraj z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa Narodowego Jakem Sullivanem i Dyrektor Wywiadu Narodowego Avril Haines. 

Wcześniej szef polskiego MSZ wystąpił na forum ośrodka analitycznego Atlantic Council, gdzie przekonywał o konieczności dalszego wsparcia Ukrainy. To właśnie podczas tego wystąpienia zwierzył się że jego syn jest amerykańskim żołnierzem. - Moje serce i zobowiązania są związane z Polską, ale w moim interesie jest też sukces Ameryki oraz to by była wierna sojusznikom - powiedział.


IAR/dad

Ukraina podpisała umowy bezpieczeństwa z Włochami i Kanadą

24.02.2024 18:55
Ukraina podpisała dwustronne umowy do spraw bezpieczeństwa z Włochami i Kanadą. Szefowie rządów tych państw przyjechali do Kijowa w ramach obchodów drugiej rocznicy rosyjskiej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę.

Radosław Sikorski w CNN: jeśli Putin naprawdę nam zagrozi, jesteśmy gotowi podwoić wydatki na obronę

26.02.2024 09:21
Jeśli Władimir Putin naprawdę nam zagrozi, to jesteśmy gotowi podwoić wydatki na obronę; nie będziemy nigdy więcej rosyjską kolonią - powiedział minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski w wyemitowanym w niedzielę wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CNN.

Spotkanie szefów rządów Polski i Kanady. Donald Tusk: w kwestiach geopolitycznych mamy identyczne stanowiska

26.02.2024 13:58
- Polska i Kanada właściwie w każdej sprawie prezentują identyczne stanowisko, jeśli chodzi o najważniejsze geopolityczne kwestie, w tym napaść Rosji na Ukrainę i przyszłość naszego regionu - podkreślił premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Kanady Justinem Trudeau.