Polskie Radio
Section05
Giorgia Meloni

Giorgia Meloni padła ofiarą oszustów. Mówiła o Ukrainie, wszystko zostało nagrane

Włoski Urząd Rady Ministrów wyraził w środę ubolewanie z powodu "oszustwa", jakiego ofiarą padła premier Giorgia Meloni. Przeprowadziła ona telefoniczną rozmowę, m.in. na temat Ukrainy, z osobą podającą się za "przewodniczącego Komisji Unii Afrykańskiej" - wyjaśnił urząd w kancelarii rządu w Rzymie. Autorzy żartu to rosyjscy komicy, tzw pranksterzy, którzy w podobny sposób oszukali już kilku polityków.
Zobacz więcej na temat:  Włochy ŚWIAT Giorgia Meloni Europa

Terroryzm a nielegalna migracja. Premier Włoch: istnieje między nimi związek

Premier Włoch Giorgia Meloni oświadczyła w środę w Rzymie, że istnieje związek między terroryzmem a nielegalną imigracją. Podkreśliła także, że konieczne jest jednoznaczne potępienie ataku palestyńskiego Hamasu na Izrael i okrucieństwa, przypominającego - jak dodała - prześladowania narodu żydowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Włochy ŚWIAT Giorgia Meloni migracja kryzys migracyjny kryzys migracyjny 2023 atak Hamasu na Izrael polityka terroryzm Bliski Wschód

Kryzys migracyjny. Meloni: doskonale rozumiem stanowisko Polski w tej sprawie

Po zakończeniu szczytu Unii Europejskiej w Grenadzie w Hiszpanii premier Włoch Giorgia Meloni oświadczyła, że choć jej kraj głosował za paktem migracyjnym, to Rzym "doskonale rozumie" stanowisko Polski i Węgier w tej sprawie. Jak wyjaśniła, różnica w podejściu naszych krajów wynika przede wszystkim z powodów geograficznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Giorgia Meloni kryzys migracyjny 2023

Rocznica tragedii na Lampedusie. Meloni: będziemy zwalczać przemyt migrantów

Premier Włoch Giorgia Meloni zapewniła we wtorek, że jej rząd będzie nieprzerwanie zwalczał przemyt migrantów, także - jak dodała - w imię tych, którzy stracili życie na morzu. Meloni złożyła oświadczenie w 10. rocznicę katastrofy łodzi z migrantami niedaleko brzegów Lampedusy.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo imigranci w Europie ŚWIAT Europa kryzys migracyjny 2023 Włochy Lampedusa Giorgia Meloni

Sąd zwolnił migrantów oczekujących na deportację. Premier Włoch nie kryje oburzenia

"Walka z nielegalną imigracją staje się trudniejsza, jeśli w tym samym czasie inne kraje działają w diametralnie innym kierunku i jeśli nawet część Włoch robi wszystko, co możliwe, by sprzyjać nielegalnej imigracji" - oceniła w mediach społecznościowych premier Włoch Giorgia Meloni. Skomentowała w ten sposób orzeczenie sądu zwalniające grupę migrantów z ośrodka dla oczekujących na deportację.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Włochy Giorgia Meloni kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie

"Niektóre kraje utrudniają walkę z nielegalną migracją". Meloni wskazuje na niemieckie fundacje

Włoska premier w mediach społecznościowych napisała, że są państwa, które utrudniają walkę z falą nielegalnej migracji. Giorgia Meloni nie wymieniła żadnego konkretnego kraju, ale jest jasne, że chodzi o Niemcy, które uszczelniają swoje granice, a współfinansują niemieckie statki ratownicze, przewożące migrantów do Włoch.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Giorgia Meloni kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie migracja

Nielegalna migracja. Wicepremier Włoch żąda od UE działań. "Czas na blokadę Morza Śródziemnego"

Wicepremier Włoch Matteo Salvini domaga się od Unii Europejskiej blokady morskiej na Morzu Śródziemnym, by powstrzymać nielegalną migrację. Polityk rozmawiał z dziennikarzami podczas wizyty w Maceracie w środkowych Włoszech. O szczegółach korespondent Polskiego Radia - Piotr Kowalczuk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Włochy Giorgia Meloni Matteo Salvini Morze Śródziemne kryzys migracyjny 2023 Europa imigranci w Europie

Meloni: media nagłaśniają stanowisko Polski ws. migracji, ale inne kraje też zaostrzają swoje działania

Giorgia Meloni powiedziała dziennikarzom w Nowym Jorku, że media nagłaśniają krytyczne stanowisko Polski w sprawie migracji, ale - jak przypomniała - także inne kraje UE zaostrzają działania w obliczu napływu migrantów. Włoska premier wsparła stanowisko polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, który skrytykował Komisję Europejską za kolejne próby relokacji migrantów. 
Zobacz więcej na temat:  Giorgia Meloni Włochy Europa ŚWIAT migracja imigranci w Europie Tunezja Unia Europejska kryzys migracyjny 2023

Urzędnicy unijni sabotują działania Włochów. Premier Meloni: europejska lewica chce nielegalnej imigracji

Premier Giorgia Meloni stwierdziła w poniedziałek, że "ze smutkiem zauważa, iż część włoskich i europejskich sił politycznych z powodów ideologicznych lub, co gorsza, z kalkulacji politycznej walczy z wykonywaną pracą i robi wszystko, co w ich mocy, aby ją rozmontować". - Myślę tu o liście wysokiej rangi przedstawicielach Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa - podała agencja informacyjna Ansa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie imigracja Giorgia Meloni lewica Komisja Europejska Unia Europejska

"Przygotujemy 10-punktowy plan działania". Szefowa KE o wsparciu dla Włoch

Szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała, że "liczba imigrantów wzrasta proporcjonalnie do wszelkiego rodzaju sytuacji kryzysowych, które charakteryzują obszar śródziemnomorski". - Z pewnością potrzebujemy europejskiej reakcji na to wszystko. (...) Wkrótce przygotujemy 10-punktowy plan działania dotyczący wsparcia Włoch - zapowiedziała.
Zobacz więcej na temat:  Włochy ŚWIAT Europa Komisja Europejska Lampedusa imigranci w Europie Ursula von der Leyen Giorgia Meloni kryzys migracyjny 2023 kryzys migracyjny

Kryzys na Lampedusie. Szefowa KE i premier Włoch odpowiadają niezadowolonym mieszkańcom. "Robimy, co możemy"

Premier Włoch Giorgia Meloni i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po godz. 10.00 wylądowały na lotnisku Lampedusa. - Robimy wszystko, co możemy - tymi słowami premier Włoch Giorgia Meloni próbowała uspokoić grupę mieszkańców wyspy, którzy blokowali drogę konwojowi samochodów w drodze z lotniska do ośrodka recepcyjnego dla imigrantów.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie Lampedusa Giorgia Meloni Ursula von der Leyen bezpieczeństwo ŚWIAT Europa

Kryzys na Lampedusie. Kilkuset migrantów w kilka godzin. Wyspę odwiedzą szefowa KE i premier Włoch

Kolejni imigranci przybywają w sobotę na włoską wyspę Lamedusa. W ostatnich dwóch godzinach zacumowało 10 łodzi z 502 imigrantami. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyleci w sobotę do Rzymu, a stamtą razem z włoską premier Giorgią Meloni udadzą się na Lampedusę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Lampedusa kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Giorgia Meloni Ursula von der Leyen Włochy Komisja Europejska