Redakcja Polska

MON podpisało umowę na system dowodzenia IBCS. Zintegruje systemy obrony przeciwlotniczej

29.02.2024 15:34
Kierownictwo resortu obrony podpisało umowę na zakup amerykańskiego systemu dowodzenia IBCS. To system, który pozwoli zintegrować wdrażane obecnie w polskiej armii elementy uzbrojenia tworzącego systemy WISŁA i NAREW, czyli obronę przeciwlotniczą oraz przeciwrakietową średniego i krótkiego zasięgu.
Mark Brzeziński i Władysław Kosiniak-Kamysz
Mark Brzeziński i Władysław Kosiniak-KamyszPAP/Radek Pietruszka

- Obrona przestrzeni powietrznej Polski jest dla naszego rządu priorytetem. Polska to drugi po Stanach Zjednoczonych kraj, który będzie dysponował systemem PATRIOT w docelowej konfiguracji - mówił szef MON, wicepremier Włądysław Kosiniak- Kamysz.

Ambasador Brzeziński: Polsko, gratuluję zakupu systemu dowodzenia IBCS

Ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzeziński mówił po podpisanu przezi MON umowy na zakup amerykańskiego systemu dowodzenia IBCS, że "poczyniono bardzo istotny krok w polsko-amerykańskiej wyjątkowej przyjaźni". - To nie tylko krok w relacjach dwustronnych, ale przede wszystkim w sferze obronności i bezpieczeństwa - powiedział amerykański ambasador.

Ten najnowocześniejszy system dowodzenia i kontroli jest centralnym elementem strategii modernizacji amerykańskiej armii w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. W rzeczywistości ten system jest tak nowy, że sama armia amerykańska dopiero zaczyna się z nim oswajać - dodał dyplomata.

Zintegrowanie systemów obronnych WISŁA i NAREW

Amerykański system dowodzenia IBCS pozwoli zintegrować wdrażane obecnie w polskiej armii elementy uzbrojenia tworzącego systemy WISŁA i NAREW, czyli obronę przeciwlotniczą oraz przeciwrakietową średniego i krótkiego zasięgu.

IBCS jest od niedawna wykorzystywany w wojsku Stanów Zjednoczonych. Wstępną gotowość bojową w amerykańskiej obronie przeciwlotniczej i przeciwrakietowej osiągnął wiosną ubiegłego roku. IBCS to jeden z najnowocześniejszych systemów dowodzenia. Gromadzi dane z pola walki i pozwala wybrać odpowiednie uzbrojenie potrzebne do zwalczania wrogiego obiektu czy celu.

Umowa będzie realizowana do 2031 roku. Wartość kontraktu to ponad 2,5 mld dolarów netto. Przedmiotem umowy jest zakup zintegrowanego systemu dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową IBCS, w tym niezbędnego sprzętu dowodzenia oraz łączności, który jest wymagany dla pozyskiwanych w ramach realizacji II fazy WISŁY 6 baterii wyrzutni Patriot oraz 23 zestawów krótkiego zasięgu w ramach systemu NAREW.

IAR/dad

Spotkanie szefów rządów Polski i Norwegii. Donald Tusk: nasze relacje są wzorcowe

28.02.2024 17:47
Razem z Norwegią chcemy intensyfikować pomoc dla Ukrainy i motywować do tego inne kraje; chodzi o uzbrojenie, środki na odbudowę, podtrzymanie ukraińskiej gospodarki - powiedział w środę premier Donald Tusk Podkreślił, że od tygodni rząd buduje na nowo relacje ze wszystkimi państwami regionu.

Ukraińcy zniszczyli dziś trzy rosyjskie bombowce taktyczne Su-34

29.02.2024 11:21
Ukraińcy zniszczyli trzy rosyjskie bombowce strategiczne Su-34. Wcześniej ukraińskie dowództwo informowało o strąceniu dziś jednej takiej maszyny na kierunku wschodnim. Następnie doniesiono o kolejnych rosyjskich stratach. Ukraińcy coraz częściej, najprawdopodobniej za pomocą zachodniej broni, zadają poważne ciosy rosyjskiemu lotnictwu.

"Bild": rząd Niemiec przygotowuje się na możliwość ataku Rosji na kraje NATO

29.02.2024 12:30
Rząd RFN przygotowuje się coraz konkretniej na możliwy atak Rosji na Niemcy lub któryś z krajów NATO; w 13-stronicowym dokumencie dla Bundestagu przedstawiono analizę zagrożeń, prowadzących do wybuchu wojny – informuje w czwartek portal dziennika "Bild".